Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 27.04.2018
rahaasjad

4 asja, mida teha esimesel palgapäeval

4 asja, mida teha esimesel palgapäeval Foto: SEB

Esimene teenitud palk on alati eriline. Pärast aastaid vanemate kulul elamist on teil lõpuks võimalus ise otsustada, mida oma rahaga ette võtta. Kuidas kasutada teenitud raha võimalikult targalt?

1. Pange palgapäeval osa teenitust kõrvale

Kõige parem viis kogumisharjumuse tekitamiseks on alustada võimalikult vara ehk teisisõnu – pange osa teenitud summast kõrvale. Kui olete otsustanud esimesel võimalusel näiteks auto soetada, kulub tõenäoliselt kogu teie teenitud raha uuele sõiduvahendile ja raha kasvatamise asemel kasvavad hoopis kohustused. Ühel hetkel võitegi tõdeda, et hoolimata tööl käimisest napib teil vabu vahendeid ja ootamatute kulutuste korral pole teil raha kusagilt võtta.

Kogumine ei pruugi tunduda atraktiivne, kuid just säästud loovad eelduse raha kasvatamiseks ja investeerimiseks. Alustades kogumisega varakult, kujuneb sellest meeldiv harjumus.

Lugege lisaks: Mänguline raha kogumise viis toob aastaga 1000 eurot

2. Kontrollige oma kulutusi

Raha teenitakse selleks, et kulusid katta. Siiski on oluline eristada kulutusi, mida te peate ja mida võite teha.

Nii näiteks peate te kulutama raha toidule, kuid ei ole tingimata vajalik igapäevaselt väljas söömas käia. Teil on tarvis liikuda ühest punktist teise, kuid kulude optimeerimise huvides on mõistlikum näiteks tööle sõita ühistranspordi või jalgrattaga selle asemel, et soetada auto ja tasuda kütuse- ning hoolduskulusid. Uuendamist vajab garderoob tasub välja vahetada allahindluste ajal, mil võite sama püksipaari soetada täishinnast palju odavamalt.

Vaadake lisaks: Miks kasutavad enamus noori Noortepaketti?

3. Alustage investeerimisega

Teile võib tunduda, et esimene teenitud summa pole märkimisväärselt suur, või peate end liialt nooreks, et investeerimisega tegeleda. Tegelikult on iga õigesti paigutatud euro teile investeerimisel heaks stardipositsiooniks. Pangakontol seisev raha ei teeni teile tulu. Seetõttu on mõistlik seisvad säästud kasvama panna. Investeerida tasub targalt ja on oluline, et teaksite, kuhu ning miks investeerida.

Lugege lisaks: Noorena on kõige parem investeerimisega alustada

4. Mõelge pikemaajalisele heaolule

Kuigi vanaduspõlv tundub teile praegu mägede taga olevat, on tark asju ette mõelda. Tänased noored ei saa tulevikus loota üksnes riigi makstavale pensionile. Selleks et ka vanaduspõlves täisväärtuslikku elu nautida, on mõistlik juba praegu säästa ja investeerida.

Mõni kulutus, mis võib teile tänasel päeval tunduda rahulolu pakkuv, näib aastate pärast tühine. Pisike summa, mille panustate juba praegu tulevikku, võib hiljem aga tagada suurema rahulolu- ja kindlustunde. Üks eriti kasulik võimalus raha pikaajaliseks kogumiseks on pensioni III sammas. Lisaks võimalusele helgemale tulevikule võite tuleva aasta märtsis nautida III samba pensionifondi investeeritud rahalt tagastatavat tulumaksu.

 


Viivika Eljand-Kärp
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.