Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 14.07.2015
planeerimine | rahaasjad | sularaha | välismaa | turvalisus

10 nõuannet muretuks reisimiseks

10 nõuannet muretuks reisimiseks Foto: SEB

Paljud plaanivad sõita puhkuse ajal välismaale. See tähendab mahukat organiseerimist ja paljude detailide meelespidamist: hotellitubade broneerimine, transpordi korraldamine, külastust väärivate paikade nimekirja koostamine… Kas olete kindel, et kõik vajalik saab enne reisi planeeritud?

Veetes puhkust võõras riigis, tuleb rahaasju hoolikamalt jälgida. Näiteks hoida sularaha ja krediitkaarte kindlas kohas. Samuti tuleks vastutustundlikult valida sularahaautomaate ja valuutavahetuspunkte. Millele veel tähelepanu pöörata?

Toome teieni kümme rahaga seotud nõuannet, mida on kasulik välisreisil arvesse võtta – need aitavad teil muretumalt reisida.

1. Kontrollige üle oma kaardi õigused

Vajadusel saate oma kaardi kasutusõigusi ja limiite mugavalt muuta internetipangas. Samuti saab seda teha enne reisi pangakontoris.  Määrake oma kaardile limiidid, mis vastavad teie tegelikele vajadustele.

Lugege lisaks: Kuidas kasutada pangakaarti turvaliselt?

2. Paljud teenused eeldavad pangakaarti

Ajad, mil reisile tuli kaasa võtta vaid sularaha, on  möödas. Hotelli või rendiauto saab broneerida juba enne reisi internetis ning enamasti on selleks vajalik pangakaardi olemasolu. Soodsaimaid lennupileteid saab samuti osta kaardiga internetist.

3. Võtke reisile kaasa kaks pangakaarti

Kui ühe pangakaardiga peaks midagi juhtuma, näiteks pangaautomaat mingil põhjusel konfiskeerib selle, kaart läheb kaduma või PIN-kood läheb meelest, on teine pangakaart alati käepärast.

Ühele pangakaardile võib kehtestada suuremad limiidid ning kasutada seda suuremate väljaminekute tarbeks, näiteks hotellitoa broneerimisel või lennupileti ostul. Teisele pangakaardile saab kehtestada väiksemad limiidid ja tasuda sellega näiteks kohvikutes ja poodides. Juhul kui kaardiga peaks midagi juhtuma, aitab suuremat kahju ära hoida kaardi väike kasutuslimiit.

4. Küsige kaardimakse võimalust

Kaardimaksete vahetuskurss on enamasti soodsam kui sularaha vahetuskurss. Kaardiga saab tasuda ükskõik millises valuutas olevat arvet, sularahamaksete puhul on vajalik sobiva valuuta piisav olemasolu.

5. Ärge kasutage kahtlaseid pangaautomaate

Võtke raha välja ainult sularahaautomaadist, mis asub turvalises, tuntud ning hästi valgustatud piirkonnas.

6. Mõelge läbi oma sularahaväljavõtud

Enamasti on sularaha väljavõtmise tasu protsent väljavõetavast summast, millele lisandub ühekordne väljavõtmise tasu. Sage sularaha väljavõtt võib seetõttu osutuda kulukaks. Samas ei pruugi suurema summa korraga väljavõtmine olla turvaline.

7. Sularaha võiks olla käepärast

Endiselt on olemas paiku, kus saab maksta ainult sularahas. Tavaliselt on niisugusteks kohtadeks piletimüügiautomaadid, turud, kohalikud kohvikud, avalikud tualetid jne. Seetõttu tasub arvestada piisava sularaha tagavaraga.

8. Ärge vahetage liiga suuri summasid

Enne reisi ei tasu liialt palju valuutat vahetada. Kui vahetatud summat reisil ära ei kasutata, võib eurodesse tagasi vahetamisel kursivahelt kaotada. Ühtlasi võib sihtriigis vahetuskuss olla soodsam kui Eestis.

9. Ärge hoidke sularaha ja pangakaarte ühes kohas

Kui hoiate nii sularaha kui ka pangakaarte samas kotis ja need ära kaotate, siis jääte ilma mõlemast. Pangakaardi kadumisest või vargusest tuleb teavitada viivitamatult panka või blokeerida kaart internetipangas.

10. Hoidke oma kaarti hoolikalt

Olge tähelepanelikud ja jälgige, et maksetehinguid pangakaardiga sooritatakse alati teie nähes. Enne allkirjastamist või PIN-koodiga tehingu kinnitamist kontrollige alati tehingu summat.

Tehingut tehes veenduge, et teie poolt sisestatav PIN-kood ei oleks nähtav teistele isikutele. Ärge öelge oma PIN-koodi teenindajale ega hoidke seda üleskirjutatult pangakaardiga koos.

Jälgige, et automaadi juurest lahkudes, oleksite alati saanud nii soovitud sularaha kui ka kaardi. Pangaautomaadid on erineva seadistusega, mõned annavad tagasi enne kaardi ja siis väljastavad kupüürid, mõned teevad vastupidi.

Reisile minnes annab kindlustunnet ka reisikindlustus.

 


Kati Aasov
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.