Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlusega alustamine - 14.06.2016
ettevõtlus | oma äri

Tippy - jootraha jätmise uus ajastu

Tippy - jootraha jätmise uus ajastu Foto: SEB

Tippy on Eesti restoranide valdkonnas uus kuum sõna. Tegemist on start-up-mobiilirakendusega, mille kaudu saab teenindajale jootraha jätta ilma sularaha kasutamata. Asutaja Marek Fraczyk räägib idee sünnist ja sellest, kuidas nii suurepärane meeskond kokku saadi. Tippy tuli Ajujahi konkursil 30 parima äriidee hulka.

Häid ideid ja parandamist vajavaid kohti on meie ümber palju. Tuleb vaid olla avatud suhtumise ja loova lähenemisega. Marek Fraczyk ja tema äripartner Henri Toivar sattusid tihtilugu restoranides olukorda, kus neil polnud nii palju sularaha taskus, et pärast suurepärast sööki ja teenindust jootraha jätta. Mehed arvasid, et ilmselt on teistelgi selliseid ebamugavaid olukordi ette tulnud ja nii hakkaski peas mõlkuma idee võimalikust lahendusest jootraha jätmise probleemile.

Ainult ideest ei piisa

Alguses oli Marekil ja Henril vaid hea äriidee, aga edukaks läbilöömiseks on kahest inimesest tavaliselt vähe. Vaja oli meeskonda, kellega koos teekond ette võtta. „Meie tiim sai kokku Vunkil, Garage48 ja Startup Wise Guysi korraldatud arendusvõistlusel augusti lõpus,” räägib Marek. Viimased neli kuud on arendatud toodet, õpitud samal ajal üksteist tundma ning läbitud ka mitmeid start-up'idele mõeldud koolitusi.

Seega teavad nad nüüd, mida kõik meeskonnad peaksid omavahel esmalt läbi arutama. „Iga alustav tiim peaks võimalikult varakult läbi arutama tegevusalad, tööaja jaotuse ning osaluse küsimused. Kui on teada, kes, kui palju ja millesse panustab, siis saab luua ülevaate tiimi võimekusest ja sellestki, kui kiiresti on võimalik eesmärke saavutada,” ütleb Fraczyk.

Samuti saab sel juhul üsna varsti selgeks, kas valitud kaaslased on sel teekonnal õiged. „Oluline on, et meekonnas oleksid eri elualade esindajad,” ütleb Fraczyk. „Idee edasiarendamine peab kõigile liikmetele sära silma tooma, sest lõpuks loeb see, kui hästi tiim suudab koos töötada.” Ta teab, et kui kõik muu veab alt, siis läheb hea tiimiga uue idee leidmine lihtsamalt.

Lugege lisaks: Teil on hea äriidee! Millest alustada?

Rõõm ja katsumused

Alustava ettevõttena käivad neil avastamisrõõm ja proovikivid ikka käsikäes. Mis puudutab turge ja tootelahendusi, siis esmalt püütakse selgeks saada, kas tegemist on nende jaoks üldse õige suunaga. Statistikat hakati ju nullist looma, nii et nad panustasid sinna rohkelt aega. Vaadati Exceli tabeleid, arutati palju selle üle, kas on mõõdetud õigeid numbreid ja tehtud korrektsed järeldused.

Ettevõtja tee pole kerge, sest proovikive, millega tuleb silmitsi seista, on palju. Selleks, et jõuda ideest teostuseni ning tavapärasest eriliseks, on vaja motivatsiooni ja usku iseendasse ning oma ideesse. Fraczyk leiab, et ettevõtlusega tasub algust teha siis, kui on tekkinud äriidee ja sees kripeldab vastav soov. „Kui liigselt kahelda ja üle mõelda, siis võibki ainulaadsest kogemusest ilma jääda.” Tema sõnul on väga tõenäoline, et esimene idee pole väärt miljardeid, kuid saadud teadmised ja kogemused on hindamatud. Seega tasub ikka alustada ja oma ideed ellu viia.

Lugege lisaks: Ettevõtjaks olemise plussid ja miinused

Kuidas alustada?

Soovime, et teie äri algus oleks võimalikult lihtne. Külastage Alustava ettevõtja portaali, kust leiate ettevõtte loomisega seotud informatsiooni, inspireerivaid ideid ning kasulikke lahendusi ja tööriistu.

 


Tiina Nuum
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Jälgige meid

 
  • Tellige alustava ettevõtja lood oma postkasti

    Tellin

Kas olete oma äri alustamiseks valmis?

Tehke test ja saate teada!

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.