Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlusega alustamine - 23.10.2014
ettevõtlus | oma äri

Sujuv üleminek palgatöölt ettevõtjaks

Sujuv üleminek palgatöölt ettevõtjaks

Palgatöölt äratulek ja ettevõtlusega alustamine on suur samm. Loobutakse nii ju mugavast igakuisest kindlast sissetulekust ja turvalisusest, mis sellega kaasneb. Kuid ka ettevõtlusel on omad võlud ja kui asjad läbi mõelda, võib üleminek olla sujuv.

Reesi Sild on start-up-ettevõtte Maalermeister üks omanikest. Ta töötas pikalt Tartu linnavalitsuses, nautides palgatöö häid külgi: kindel töökoht, igakuiselt laekuv palk ja erialale vastav amet. Muinsuskaitse haridusega Reesi tundis aga, et tahaks oma teadmisi rakendada mujal ja ühel hetkel saigi temast iseenda tööandja. „Palgatöölt äratulekut kaalusin tegelikult umbes poolteist aastat, nii et see oli minu jaoks pikk ja kaalutletud otsus,“ tõdeb naine.

Võimalik huvide konflikt sundis palgatööst loobuma

Oma ettevõtjakarjääri alustas miljööväärtuslike vanade majadega tegelev Reesi koos Kati Männikuga Tartus Hea Maja Poe avamisega. „Töö linnavalitsuses näitas, et inimesed vajavad poodi, kust saaks vana maja renoveerimiseks kõik tarviliku.“ Seal sai ta mängu panna ka kõik oma tööst saadud kogemused. „Ma tegelikult lootsin, et saan kasvõi äri alguses käia poole kohaga linnavalitsuses tööl ja selle kõrvalt poodi pidada, kuid huvide konflikti tekkimise oht ei võimaldanud seda,“ räägib Reesi oma taustast.

Nii tuli tal ühel päeval jätta palgatöö, et järgmisel päeval alustada täiskohaga ettevõtjana. „Poe ettevalmistusperioodil olin ma ikkagi palgatööl, mis oli ühelt poolt topeltkoormus, kuid teisalt aitas majanduslikult,“ täpsustab ta. Reesi soovitabki tegelikult ettevõtlusega alustades pühenduda 100%, sest nii on motivatsioon kõrgem, tulemused tõenäoliselt kiiremad ja kogu äri põhjalikum.

Tugev seljatagune

Nii suur elumuutus, end justkui natuke ka saatuse hoolde andmine ja vaid iseenda (ja klientide) peale lootmine nõuab julgust, pealehakkamist ja ka rahalist tagalat. „Pood hakkas stabiilset raha sisse tooma alles paar aastat hiljem, mistõttu on ettevõtlusega alustades perekonna toetus nii emotsionaalselt kui ka rahaliselt väga tähtis,“ ütleb Reesi, kes nüüd koos partneriga ka Ajujahile on pääsenud. Tõsi, mitte küll Hea Maja Poega, vaid sellest välja kasvanud looduslikke ja traditsioonilisi seinavärve pakkuva ettevõtmisega Maalermeister. „See oli poele loomulik jätk, kuna me soovisime, et vanade retseptide alusel kokku segatud värve saaksid kasutada kõik, kes on huvitatud vanadest majadest, restaureerimisest ja tervislikust elukeskkonnast,“ räägib ta õhinal.

„Ma tunnen, et palgatööst loobumine ja ettevõtjaks hakkamine on minu jaoks olnud hästi vabastav kogemus, millega on kaasnenud vabadus ise oma asjade üle otsustada. Sõltumatus tähendab aga ka suuremat vastutust, sest kõik mu otsused mõjutavad otseselt mind, mu peret ja meie sissetulekut,“ ütleb Reesi.

Kokkuhoidlik elustiil aitab kaasa

Suurim väljakutse ettevõtjana alustamisel ongi tõenäoliselt finantsidega seotud. Reesi on alati olnud säästliku eluviisiga, mistõttu olid tal äri alustamiseks vajaminevad summad olemas ja oma elustiili ta palgatööst loobudes muutma ei pidanud. „Üldiselt on küll nii, et kõik kulutused tuleb kriitiliselt üle vaadata.“

Enamik inimesi hakkab ettevõtjaks, sest see pakub neile suuremat vabadust, võimalust olla iseenda peremees ja igapäevaselt tegeleda ainult meelepäraste tegevustega. Selleks, et kogu protsess toimuks võimalikult sujuvalt ja suuremate tagasilöökideta, on mõistlik asjad põhjalikult läbi kaaluda.

 

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Jälgige meid

 
  • Tellige alustava ettevõtja lood oma postkasti

    Tellin

Kas olete oma äri alustamiseks valmis?

Tehke test ja saate teada!

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.