Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlusega alustamine - 06.06.2017
ettevõtlus | oma äri

Palgatöötajast ettevõtjaks - millega tuleb arvestada?

Palgatöötajast ettevõtjaks - millega tuleb arvestada? Foto: SEB

Ettevõtja amet ahvatleb paljusid palgatöötajaid, sest eemalt vaadates tundub, et see pakub mugavust, paindlikkust, sõltumatust ning otsustusvabadust. Palgatöölt ettevõtjaks suundumisel tuleb teadvustada nii ärimaailma plusse kui ka miinuseid.

Kõigepealt tuleb teil palgatöölt ettevõtjaks asudes silmitsi seista asjaoluga, et stabiilne palgatulu kaob ära. Aga kui olete suutnud endale koguda piisava varu, saate keskenduda ettevõtte loomisele ja arendamisele, muretsemata sissetuleku pärast. Juhul kui teil tagavarasid ei ole, on võimalik otsida investoreid.

2014. aasta kevadel Ajujahi võitnud metsamaterjali mõõtmiseks loodud mobiilirakenduse Timbeter üks juhatuse liige Anna-Greta Tsahkna rõhutab, et investorite kaasamine oma ettevõtmisesse on igal juhul vajalik: „On oluline, et keegi teine kõrvalt kinnitaks ettevõtte või idee jätkusuutlikkust ning oleks valmis ka seda finantseerima.” Ta lisab, et investorite jaoks on tähtis näha, et ettevõtja on valmis riske võtma ja pühenduma 100% uue ettevõtte käimalükkamisele.

Lugege lisaks: Ettevõtlusega alustamine - olulised küsimused ja esimesed sammud

Ettevõtlus on alati seotud riskidega

Alustav ettevõtja seab uuele firmale keskendudes ohtu kogu oma senise karjääri ja saavutused ning puutub kokku veel teistegi riskidega. Üks ettevõtte juhi kanda olevatest olulistest riskidest tuleneb vajadusest võtta mitmekordne vastutus, kuna juht seisab nii meeskonna, investorite kui klientide eest.

Arvestada tuleks ka sellega, et esmane äriplaan ei pruugi alati käivituda. „Alustav ettevõtja peab alati valmis olema selleks, et ärimudel tuleb uuesti läbi mõelda,” rõhutab Tsahkna. Ta meenutab, kuidas Timbeteri meeskonnal kulus ideest tooteni poolteist aastat, kuna tootearendus kujunes algselt planeeritust palju keerulisemaks ning ajamahukamaks. Samas lisab ta, et keerulised ja ettenägematud olukorrad loovad uusi võimalusi, suunates ettevõtteid mõtlema toimingute efektiivistamise peale.

Lugege lisaks: Ärimudeli nõustamine toetab väikeettevõtjate äri

Seega, ettevõtlusega ja ettevõtte juhtimisega on seotud mitmed riskid, mida ei pea tingimata kartma, kuid neid on vaja teada ja tunda.

Kui vaba on ettevõtja?

Kuigi ettevõtte juhina saate ise otsustada, millal teie tööpäev algab ja lõppeb, rõhutab Tsahkna, et vaimselt ning ajaliselt on ettevõtja siiski iga minut ettevõttega seotud. „Iseenda tööandjana olen kõige nõudlikum ülemus läbi aegade, sest ma pean sisuliselt tegema kõike ja kogu aeg,” kirjeldab Tsahkna oma argipäeva. Ta tunnistab, et ettevõetud tee on okkaline ning aeg-ajalt tekib hinge kahtlus, kas palgatöötaja poleks olnud lihtsam ja mugavam olla. Kuid ta lisab ka kohe: „Tean väga hästi, et ei ole mitte mingi hinna eest nõus aega tagasi pöörama ning teistmoodi tegutsema. Tuleb olla visa ning valitud teel püsida.” Kuna ettevõtte juhtimine nõuab pidevalt uute teadmiste ja oskuste omandamist, uute lahenduste loomist ning mitmete olukordade lahendamist, ei ole ettevõtjal rutiinist tingitud igavust põhjust karta. „Võimalusi ja proovikive on kindlasti varasemast rohkem. Märkad pidevalt valdkondi, kus sul on veel väga palju arenguruumi,” kirjeldab Tsahkna ettevõtja staatusega kaasnevaid rõõme.

 


Viivika Eljand
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Jälgige meid

 
  • Tellige alustava ettevõtja lood oma postkasti

    Tellin

Kas olete oma äri alustamiseks valmis?

Tehke test ja saate teada!

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.