Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlusega alustamine - 03.07.2017
oma äri | ettevõtlus

Osaühingu asutamine kohese, mitterahalise või hilisema sissemaksega

Osaühingu asutamine kohese, mitterahalise või hilisema sissemaksega Foto: SEB

Mõni aeg tagasi kehtis kord, et osaühingut on võimalik asutada ainult ühel moel: osakapitali kohese sissemaksega. Alates 1. jaanuarist 2011 saab firmat luua ka osakapitali sissemakset tegemata. Eesti seadused näevad nimelt ette, et osaühingul peab olema osakapitali vähemalt 2500 eurot, kuid seda saab maksta ka hiljem.

Mis vahe on osaühingut asutades kohesel ja hilisemal sissemaksel?

Osaühingu asutamine kohese sissemaksega

Selleks, et teie raamatupidamine ja firma andmed oleksid korrektsed, on soovitatav teha firma registreerimisel kohe ka 2500 euro suurune osakapitali sissemakse. See tähendab, et lisaks riigilõivule kannate kohe üle ka osakapitali, kas siis

  • ettevõtte enda stardikontole või
  • ajutiselt kohtu deposiitkontole.

Osakapital on vajalik selleks, et ettevõttel oleks rahavaru, mida saab ajutiselt hädaolukorras kasutada ja mis katab võimalikud võlad. Seega on osakapital oma sisult tagatiseks nii riigile, ettevõtte koostööpartnerile kui ka osanikule.

Lugege lisaks: 3 olulist küsimust, mida iga (alustav) ettevõtja peab endale esitama

Rahaline ja mitterahaline sissemakse

Kõige sagedamini makstakse osakapital sisse rahas. Lihtsam ja mugavam on seda teha korraga, aga sissemakseid võite teha ka mitmes osas.

Raha asemel võite sissemakseks kasutada ka näiteks kinnisvara. Tüüppõhikirjas on vaikimisi märge, et mitterahaline sissemakse on keelatud. Seega tuleb teil mitterahalise sissemakse korral ettevõtte loomise hetkel põhikirja muuta nii, et mitterahaline sissemakse oleks lubatud. Samuti tuleb lisada leping, mis tõendab mitterahalise sissemakse üleandmist ja juhatuse kinnitust selle väärtuse hindamise kohta.

Osaühingu asutamine ilma kohese sissemakseta

Kui soovite ettevõtet luua nii, et ei maksa kohe osakapitali sisse, siis tuleb kõikidel osanikel ja juhatuse liikmetele anda äriregistri ettevõtjaportaalis oma digitaalallkiri ettevõtte loomisega nõustumiseks.

Seejärel maksate ära riigilõivu ja saategi esitada avalduse oma firma registreerimiseks. Kui kõik on korras, saadetakse teile e-postiga kinnitus uue ettevõtte registreerimise kohta.

Ametlikult on teie firma seejärel küll asutatud ja te saate oma tegevust alustada, kuid osakapital tuleks mõistliku aja jooksul siiski sisse maksta. Nimelt näevad seadused ette, et ilma sissemakstud osakapitalita ei saa te dividende välja võtta.

Vaadake videot: 5 sammu ettevõtte asutamiseks

Võimalusi on mitu

Seega on ettevõtte loomine tehtud Eestis üsna mugavaks ja kiireks, seejuures võite osakapitaliks valida

  • rahalise sissemakse, mille kannate kontole täissummas kohe või hiljem;
  • mitterahalise sissemakse, milleks võib olla näiteks kinnisvara.

Üks on kindel: teil on alustava ettevõtjana mitu valikut, tuleb vaid leida endale sobivaim.

Lugege lisaks: Kuidas valida ettevõttele nime?

Kuidas ettevõtlusega alustada?

Soovime, et teie äri algus oleks võimalikult lihtne. Külastage Alustava ettevõtja portaali, kust leiate ettevõtte loomisega seotud informatsiooni, inspireerivaid ideid ning kasulikke lahendusi ja tööriistu.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Jälgige meid

 
  • Tellige alustava ettevõtja lood oma postkasti

    Tellin

Kas olete oma äri alustamiseks valmis?

Tehke test ja saate teada!

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.