Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlusega alustamine - 09.04.2018
ettevõtlus

Mis hetkel on mõistlik registreerida ettevõte käibemaksukohustuslaseks?

Mis hetkel on mõistlik registreerida ettevõte käibemaksukohustuslaseks? Foto: unsplash.com

2018. aastal tõusis käibemaksukohustuslase registreerimise piirmäär 16 000 eurolt 40 000 euroni. Mida see ettevõtjatele tähendab ja kellel on mõistlik olla käibemaksukohustuslane, selgitab Mamareti OÜ raamatupidaja Kairi Kiss.

Maksustatava käibe piirmäära ületamisel on isikul käibemaksuseadusest tulenev kohustus registreerida end maksukohustuslasena. Samas saab ta end vabatahtlikult maksukohustuslaseks registreerida ka juhul, kui tema maksustatav käive ei ületa 40 000 euro suurust piirmäära või kui tal ei ole maksustatavat käivet veel tekkinud. Käibemaksukohustuslaseks registreerimine tähendab aga, et ettevõte peab hakkama iga kuu pidama käibemaksuarvestust ja esitama käibedeklaratsiooni 20. kuupäevaks (või hiljemalt esimeseks tööpäevaks pärast seda, kui see langeb nädalavahetusele). See tähendab tõenäoliselt lisakulusid raamatupidamisteenuse arvelt, kui pole just soovi ise sellega tegeleda.

Avaldus käibemaksukohustuslasena registreerimiseks tuleb esitada Maksu- ja Tolliametile kolme tööpäeva jooksul alates registreerimiskohustuse tekkimise päevast.

Lugege lisaks: Millist ettevõtlusvormi eelistada: FIE või OÜ?

Miks olla käibemaksukohustuslane?

Kui osta näiteks teenust või toodet teiselt käibemaksukohustuslastelt, siis saab käibemaksukohustuslasena teha tasaarveldust müügi- ja ostukäibemaksu vahel. Samuti on kohustuslasel õigus ostudelt makstud käibemaks maksuametilt tagasi nõuda, kui see on suurem antud perioodi müügikäibemaksust.

Käibemaksukohustuslane on kasulikum mitte olla siis, kui kulud on madalad või klientideks on erakliendid, kes käibemaksu tagasi ei saa.

Kas käibemaksukohustuslaseks tuleb ennast tingimata registreerida?

Käibemaksukohustuslaseks peab end registreerima kolme tööpäeva jooksul pärast seda kui maksustatav käive ületab aastas 40 000 eurot. Kui juhtub nii, et juhtkonnal jääb ettevõte õigel ajal käibemaksukohustuslaseks registreerimata, on maksuamet seni üles näidanud mõistvat suhtumist ning laseb ka tagantjärele muudatusi teha. Muudatus tuleb teha sellesse perioodi, kus maksustatav käive ületas 40 000 eurot, ning väljastatavatele arvetele tuleb lisada käibemaks. Sellest on vaja teavitada ka kliente, kellele on selle aja jooksul arve esitatud, seejärel tuleb käibemaks deklareerida õiges kuus ning tasuda Maksu-ja Tolliametile käibemaks.

Piiratud käibemaksukohustuslaseks aga registreeritakse isikud, kes soetavad kaupa teisest liikmesriigist üle piirmäära 10 000 eurot kalendriaastas või saavad teatud teenuseid teise liikmesriigi maksukohustuslaselt (piirmäära ei ole). Piiratud maksukohustuslaseks ei loeta füüsilisi isikuid, välja arvatud füüsilisest isikust ettevõtjaid, kes soetavad kaupa ja teenuseid ettevõtluse tarbeks. Infot selle kohta, millal registreerida piiratud käibemaksukohustuslaseks, saab lugeda siit.

 

 


Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Jälgige meid

 
  • Tellige alustava ettevõtja lood oma postkasti

    Tellin

Kas olete oma äri alustamiseks valmis?

Tehke test ja saate teada!

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.