Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlusega alustamine - 26.03.2018
ettevõtlus

Millist ettevõtlusvormi eelistada: FIE või OÜ?

Millist ettevõtlusvormi eelistada: FIE või OÜ? Foto: SEB

FIE või OÜ! Mis on plussid ja miinused, kui rääkida tegutsemisest osaühinguna (OÜ) või füüsilisest isikust ettevõtjana (FIE)? Mis on muutunud aastate jooksul? Kellel on soovitatav olla FIE ning kelle jaoks on mõistlik see ettevõtlusvorm ümber registreerida OÜks? Nõu annab Mamareti OÜ raamatupidaja Kairi Kiss.

Ettevõtlusega alustamise seadused on aja jooksul mõnevõrra muutnud ja sellest lähtuvalt on muutunud ka inimeste eelistused ettevõtlusvormide osas. Näiteks tuli veel mõni aeg tagasi osaühingu asutamisel teha päris arvestatav sissemakse, samal ajal kui FIE-ks registreerimine käis ilma algkapitali ja põhikirjata. Aga kui seejuures vastutas ja vastutab FIE endiselt läbikukkumise korral kogu oma isikliku varaga, läheb OÜ puhul kehval ajal haamri alla vaid osakapital, milleks on praegu 2500 eurot.

OÜ minimaalse osakapitali 2500 eurot võib sisse maksta nii rahana kui ka näiteks mitterahalise sissemaksena arvuti, sõiduki vms tööks vajaliku vahendi näol. Lisaks on nüüd Eestis võimalik osaühing asutada osakapitali sissemakseta, kuigi mingi aja jooksul on mõistlik see siiski ära tasuda, sest kuni osakapitali sissemakse tasumiseni vastutab ettevõtte osanik OÜ kohustuste eest tasumata sissemakse ulatuses, kui osaühingu kohustust ei ole võimalik täita osaühingu vara arvelt. Aga mis peamine – sissemakse peab olema tasutud hetkeks, kui OÜ on valmis omanikele dividende maksma.

Lugege lisaks: Osaühingu asutamine kohese, mitterahalise või hilisema sissemaksega

Nii FIE kui ka OÜ asutamine käib interneti teel ning on lihtne ja kiire. Ent milline ettevõtlusvorm siis valida? Lihtsalt seletades on mõistlik olla FIE, kui tehakse-müüakse näiteks käsitööd põhitöö kõrvalt, sest FIE puhul pole nii palju paberimajandust. FIE-l on vaja ainult kassapõhist arvestust, kus raha laekumine on tulu ja väljaminek kulu, ning ta saab legaalselt kasutada igapäevaselt ettevõtlusest teenitud raha, samal ajal kui OÜ raha tuleb enda rahakotist täiesti eraldi hoida.

FIE ei pea esitama iga-aastast majandusaasta aruannet, vaid ainult tuludeklaratsiooni. Samas on FIE sissetulek maksustatud täies ulatuses ning lisaks vastutab ta kehva majandamise korral kogu oma eravaraga. See võib olla oluline aspekt just igasuguste lepingute, garantiide ja kahjutasunõuete puhul.

See tähendab, et juba natuke suurema ettevõtluse puhul on mõistlik äri ajada osaühinguna, sest nii on eraisikuna vastutus väiksem. FIE käibemaksuarvestus on OÜ omast ka keerulisem ning lisaks saab osaühingust endale välja maksta dividende eelmiste perioodide jaotamata kasumi arvelt. Samas on OÜ aastaaruanded avalikud ehk neil on privaatsust palju vähem.

FIE plussid ja miinused

 • Loomine algmaksu ja põhikirjata
 • Sobib väikeettevõtjale, näiteks hobi korras käsitöölisele
 • Vähene „paberimajandus”
 • Laekuvat raha saab legaalselt igapäevaselt kasutada
 • Kassapõhine arvestus – raha laekumine on tulu ja väljaminek kulu
 • FIE käbemaksuarvestus on OÜ omast keerulisem
 • Ei pea esitama iga-aastast majandusaastaaruannet
 • Vastutab kogu oma isikliku varaga

OÜ plussid ja miinused

 • Asutamisel peaks tegema sissemakse 2500 eurot (võib teha ka hiljem)
 • Asutamisel tuleb koostada põhikiri
 • Vastutamine vaid osakapitali väärtuses
 • Iga-aastase majandusaasta aruande kohustus
 • Ettevõtte raha on omaniku rahakotist rangelt eraldi
 • Omanikele saab välja maksta dividende eelmiste perioodide jaotamata kasumi arvelt
 • Avalikud aastaaruanded ehk vähene privaatsus

Ehk siis kokkuvttes vastus küsimusele - FIE või OÜ! Kumba valida? Vastus sõltub teie tegevusalast ja eelistustest ettevõtte majandamisel. Mõlemal variandil on omad plussid ja miinused.

 


Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Jälgige meid

 
 • Tellige alustava ettevõtja lood oma postkasti

  Tellin

Kas olete oma äri alustamiseks valmis?

Tehke test ja saate teada!

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.