Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlusega alustamine - 27.09.2016
noor | oma äri

6 põhjust alustada ettevõtlusega juba ülikooli ajal

6 põhjust alustada ettevõtlusega juba ülikooli ajal Foto: SEB

Kõrghariduse omandamist nimetatakse sageli investeeringuks. Kui suure investeeringuga täpsemalt tegu on, oleneb mitmest asjaolust: kõrghariduse omandamisega seotud väljaminekud olenevad riigist, koolist, erialast, õppeedukusest, eluviisist ja tarbimisharjumustest, kuid igal juhul nõuab õppimine raha, aega ning energiat.

Samas on see pingutusrohke periood mitmes mõttes sobilik ka oma äriga alustamiseks. Selleks on vähemalt kuus põhjust.

1. Ettevõtlusega saate oma haridust ise rahastada

Tudengi puhul on tegemist täiskasvanud inimesega, kes võib, aga ei pruugi saada majanduslikku toetust oma perekonnalt. Kuigi tudengitel on võimalik võtta ka õppelaenu, ei sobi see võimalus igaühele ja ei kata alati kõiki kulutusi. Seega kulub oma äris teenitud raha tudengile marjaks ära.

Lugege lisaks: Õppelaen on tudengile suureks abiks

2. Õppimist ja ettevõtlust on võimalik ühildada

Kui kardate, et palgatööle minek pärsib teie õppeedukust, võib paindlikkust võimaldav oma ettevõte olla parem alternatiiv. Äri alustamiseks ei ole tingimata vaja ei suurt algkapitali ega kogu teie aega.

Paljud tudengid jõuavad nii seltsielu elada, tudengiorganisatsioonides kaasa lüüa kui ka poole kohaga tööl käia. Sama realistlik väljavaade on korraga hästi õppida ja edukalt äris tegutseda.

3. Teil ei ole midagi kaotada

Parim aeg ettevõtte loomiseks on kas tudengina või värskelt diplomeerituna: tõenäoliselt ei ole teil selles eluetapis veel kinnisvara ja töökohta, mille pärast tuleks muretseda ega ülalpeetavaid. Võimalikku ebaõnnestumisse tuleks suhtuda kui võimalusse oma vigadest õppida ja tulevikus teisiti teha.

Lugege lisaks: 10 põhjust, miks kirjutada esimene äriplaan iseendale

4. Ettevõtluskogemus tõstab Teie CV teiste seast esile

Kõrgharidus ei ole enam ammu midagi erakordset. Ainuüksi diplomiga ei pruugi te leida tööd isegi siis, kui olete cum laude lõpetaja. Juhul kui otsustate hiljem kandideerida palgatööle, aitab ettevõtluskogemus teie elulookirjeldusel teiste seast silma paista. Värbajale on see märk, et olete ettevõtlik ja motiveeritud ning et teil on akadeemiliste teadmiste kõrval ka ärimaailma kogemus.

Kindlasti on mõistlik oma raamatupidamise, müügijuhtimise, meeskonnatöö ning muud oskused ja teadmised CV kaaskirjas lühidalt lahti kirjutada.

5. Osalemine tudengiettevõttes annab meeskonnatöö- ja juhtimiskogemuse

Kui teie teele satub võimalus või kohustus luua tudengiettevõte kas mõne õppeaine raames või näiteks tudengifirmade konkursil osalemiseks, kasutage see maksimaalselt ära. Tudengiettevõtte loomine on suurepärane võimalus õppida äri põhitõdesid riskivabalt. See annab väga hea ettekujutuse peamistest juhtimisvaldkondadest ja treenib meeskonnatöö oskusi. Tegemist on ühelt poolt mängulise, kuid teisalt väga elulise teadmiste omandamise viisiga.

Kuigi teadmiste hankimise või demonstreerimisega seotud projekti esmane eesmärk ei ole teenida kasumit, leidub rohkelt edulugusid, mis on alguse saanud just tudengifirmast.

6. Ülikool võimaldab turule tuua teaduspõhiseid lahendusi

Eesti eesmärk on tugev teadus- ja uuenduspõhine majandus. Seepärast luuakse ülikoolide juurde üha enam teaduspõhiste äriideede laboreid ja inkubatsioonikeskusi, mis pakuvad prototüüpimise võimalust, praktikute ja mentorite võrgustikku, koostööd ettevõtetega ning sageli ka rahastust. Teaduse- ja tehnoloogiahuvilised leiavad säärasest laborist või inkubatsioonikeskusest väärt koha, kus ennast proovile panna ning midagi uut katsetada.

Kuidas ettevõtlusega alustada?

Esimese sammuna minge meie alustava ettevõtja portaali, kuhu oleme koondanud ettevõtte loomisega seotud info, inspireerivad ideed ning kasulikud lahendused ja tööriistad.

 


Tiina Nuum
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Jälgige meid

 
  • Tellige alustava ettevõtja lood oma postkasti

    Tellin

Kas olete oma äri alustamiseks valmis?

Tehke test ja saate teada!

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.