Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlusega alustamine - 05.02.2016
oma äri | ettevõtlus

Läbimõeldud ärimudel aitab leida investoreid

Läbimõeldud ärimudel aitab leida investoreid Foto: SEB

Hea äriidee võibki jääda pelgalt mõttevälgatuseks, kui oma firma rajamiseks ei õnnestu raha leida. Selleks, et äratada investorites huvi ja võita nende usaldus, peab ettevõttel olema aga läbimõeldud ärimudel, kus on analüüsitud kliente ja võimalikke mõjutegureid.

Kujutlegem olukorda, kus noor gümnaasiumilõpetaja otsustab, et temast saab ärimees. Ta soovib rajada kiirsöögikohtade keti. Inimeste kiiret elutempot arvestades on sellel äril potentsiaali, kuid ühe väga tähtsa aspekti on tulevane ettevõtja unustanud. Ta läheb juba rendipindu valima, aga tal pole isegi finantsplaani. Kuidas saab ta investoritele usaldusväärsena mõjuda, kui tal ei ole oma firma kuludest ja tuludest ülevaadet?

Ärimudel on oluline nii ettevõtjale endale kui ka võimalikele investoritele. Mudel võimaldab analüüsida, kes täpselt on ettevõtte klient ning mis on tema vajadused. Nii võib mobiilirakendus olla lõppkliendile tasuta, kuid ettevõttele tuleb raha hoopis mujalt. Kõik oleneb sellest, milline on firma ärimudel ehk kuidas kogu süsteem on üles ehitatud. Samuti peab läbi mõtlema, kuidas ettevõte oma tooteid ja teenuseid inimesteni toimetab, millist hinda küsib ja kuidas areneb.

Soovitatav on üles kirjutada kõik võimalikud väljaminekud ja mõelda realistlikult, millal on ettevõte suuteline kasumit teenima. Eelarvet ei saa aga üldiselt sendi täpsusega paika panna ja ootamatute kulude jaoks on kindlasti vaja reservi.

Lugege lisaks: Väikeettevõtjate nõustamine toetab äri

Müük ja kasumiprognoos

Äriplaanis jääge oma võimalikke kliente määrates realistlikuks ja hinnake, kui palju on nad valmis teenuse või toote eest maksma. See võimaldab prognoosida ettevõtte võimalikku tulu. Kindlasti tuleks läbi mõelda nii optimistlikud kui ka pessimistlikud stsenaariumid.

Prognoos ei kattu siiski alati reaalsusega, sest üldine majanduskeskkond võib kõike muuta. Vaevalt, et 2007. aastal oskasid ehitusettevõtjad arvata, et paari aasta pärast ootavad neid ees majanduslikud raskused. Mõistlik on valmistada ette ka varuplaan, mis arvestab oodatust märgatavalt väiksema kasumiga. Reeglina on enamik äriideid vastakuti ootamatute takistustega, mis mõjutavad müüki negatiivselt. Lisaks üldisele majandusolukorrale võivad komistuskiviks olla ka konkurendid või ebalojaalsed kliendid.

Stabiilne rahavoog on oluline

Palgapäevast palgapäevani elamine on eraisikule koormav, kuid ärimaailmas, kus on igakuised tööjõulukud ning muud kindlad väljaminekud, see polegi võimalik. Varustajatele ei saa öelda, et maksate neile tänase asemel hoopis homme või ülehomme. Rahavoogu tuleb juhtida selliselt, et nii töötajatele kui ka varustajatele saab alati õigeaegselt tasuda, sest just need väikesed asjad on usalduskrediidi aluseks. Selleks, et teie ettevõtte rahavoog oleks alati positiivne ja stabiilne, peab äriplaan olema põhjalikult läbi analüüsitud. Proovige mitmeid mudeleid ning mõelge loovalt, millistest allikatest ja kuidas võiks firmasse raha sisse tulla.

Kuldreegliks on, et äriplaani peab vaatama kriitilise pilguga. Suhelge klientidega, küsige nõu mentoritelt, testige konkurentide teenuseid ning mõelge oma plaan targalt ja ratsionaalselt läbi. Nii on lihtsam püüda ka potentsiaalsete investorite tähelepanu.

Lisaks investoritele on võimalikuks finantsallikaks ka toetusfondid, riiklikud ettevõtlustoetused ja -võistlused. Samuti tasub silma peal hoida konverentsidel ja seminaridel, kus saab tutvuda vastava valdkonna spetsialistidega, kes on ehk valmis investeerima projekti nii aega kui ka raha.

Lugege lisaks, millised on olulised sammud ettevõtlusega alustamiseks.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Jälgige meid

 
  • Tellige alustava ettevõtja lood oma postkasti

    Tellin

Kas olete oma äri alustamiseks valmis?

Tehke test ja saate teada!

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.