Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlusega alustamine - 26.03.2018
ettevõtlus

Kuidas on sotsiaalne ettevõtlus Eestis võimalik: MTÜ Vaikuseminutid näide

Kuidas on sotsiaalne ettevõtlus Eestis võimalik: MTÜ Vaikuseminutid näide Foto: Vaikuseminutid

Tarbija hindab aina enam ettevõtteid, kes tegutsevad selle nimel, et ühiskonnas oleks parem elada. Vaikuseminutid on võtnud eesmärgiks anda kõikidele lastele universaalsed oskused, et oma emotsioone paremini juhtida, stressiga hakkama saada ja meelerahu leida. MTÜ Vaikuseminutid juhatuse liige Jannus Jaska räägib sellest, miks nad seda teevad ja kuidas on sotsiaalne ettevõtlus jätkusuutlikult võimalik.

Millega Vaikuseminutid tegeleb?

Meie MTÜ tegeleb teadveloleku (inglise keeles mindfulness) alase koolitustegevusega. Teadvelolek on tuhandeid aastaid arendatud ja tänaseks teaduslikult tõestatud metoodika tähelepanu ja meelerahu suurendamiseks.

Sa küsid, et miks seda vaja on? Me oleme veendunud, et inimene võiks juba noorena enda juhtimisega hästi hakkama saada. Et ta mõistaks oma tundeid, juhiks oma emotsioone ja oskaks stressiga toime tulla. Tänu teadvelolekule on inimesed õnnelikumad, paremad partnerid ja kodanikud. Need on õpitavad oskused ja meie eesmärk on seda teadmist ühiskonnas levitada.

Sada aastat tagasi polnud ka tervisejooksu kontseptsiooni olemas ja oma lõbuks jooksjad tundusid teistele kummalised. Omaenda sisemaailma eest hoolitsemine on sama normaalne nagu oma hügieeni eest hoolitsemine, aga seda mõttelaadi tuleb ühiskonnas veel harjutada. Meie haridussüsteemi strateegias on kirjas, et õpetaja peamine ülesanne on tugevdada lastes enesejuhtimise võimekust, kuid praktikas tehakse seda vähe, sest ka õpetajatel on puudus õigetest tööriistadest.

Vaikuseminutite koolitusi võib läbida igaüks, kuid meie oleme võtnud sihiks koolitada õpetajaid nii koolist kui ka lasteaiast ja lapsevanemaid, et nad oskaks noortele seda edasi anda. Õpetatavad meetodid on lihtsad ja sobivad ka kõige pisematele.

Milline on teie ärimudel?

Me oleme MTÜ ja ärilise kasumi asemel on meie eesmärgiks paremasse ühiskonda panustamine. Küll aga peame teenima raha, et katta jooksvad kulud ja projekti edasiarendamine. Koolidele ja lapsevanematele on koolitused tasulised, sellega katame koolituse ja koolitaja kulud.

Samas paneme projekti ka palju vabatahtlikku tööd - koolitajad, teadlased, tarkvaraarendajad ja paljud teised panustavad tegelikult mitu korda rohkem kui rahaliselt kinni makstakse.

Vaikuseminutite metoodika laiemaks levitamiseks oleme lisaks koolitustele välja andnud raamatu “Vaikuseminutid. Keskendumisharjutused lastele ja suurtele”, samuti iOS- ja Android-rakenduse, kust leiab proovimiseks 5 põhiharjutust. Tasuta rakendusse on tulevikus plaanis lisada ka juurdeostetavad laiendused.

Sotsiaalse ettevõtluse puhul kasutatakse rahastusena peamiselt projektitoetusi ja annetusi. Kuidas jõudsite ettevõtlustulu teenimise juurde?

Projekti alustades arutasime, kuidas haridussüsteemi soovitud muutust tuua ja tuli välja selge vajadus - õpetajate ja vanemate teadlikkuse tõstmine. Lahenduseks oli luua konkreetne toode - Vaikuseminutite koolitus.

Meie meeskonnas on kogenud koolitajad, kes teavad, kuidas see valdkond toimib. Ainult riigi toetusest sõltudes kipuvad sotsiaalsed projektid mingi aja pärast hääbuma. Pidime välja arendama oma reaalsel turuvajadusel põhineva teenuse, et ellu jääda.

Hariduses on alati ressurssidest puudu ja väga suures osas on nii õpetajate kui ka meie tegevus missioonitöö. Püüame oma sotsiaalses ärimudelis hoida tasakaalu vabatahtlikul ja tasustatud tööl, vastasel juhul saab õhin ühel hetkel otsa.

Sotsiaalses ettevõtluses võib esineda olukordi, mil teenust kõige enam vajav inimene ei saa seda raha puudumisel kasutada. Kas olete sellele mõelnud?

Meie puhul on lõppkasusaajateks lapsed, vahendajateks õpetajad. Kui lapsed on 12 aastat koolis ja sealt välja tulles ei saa enda sisemaailmaga hakkama, kaotab kogu ühiskond, seetõttu on kindlasti vaja leida võimalus, kuidas teadveloleku oskused noorteni viia. Õnneks saavad direktorid ja õpetajad aru, et koolis on neid teadmisi ja tööriistu vaja, et nii enda kui ka õpilastega paremini hakkama saada.

Täiendkoolitusteks on koolidel raha olemas, seega enamasti leitakse siiski võimalus meie koolitustel osalemiseks. Oleme korraldanud ka kampaaniaid, kus näiteks lapsevanemad saavad õpetajale kingituseks kursuse tellida. Võtame vastu ka annetusi. Samuti on meie koolitajad algatanud kampaania, kus nad käivad tõsistele abivajajatele nagu lastekodud tasuta koolitusi tegemas.

Millised on teie senised tulemused?

Oleme koolitanud üle 1500 lasteaia- ja kooliõpetaja. Igaüks neist annab teadmised edasi keskmiselt 15 õpilasele. Ja need numbrid aina kasvavad. Vaikuseminutid on jõudnud statistiliselt igasse neljandasse kool, igal viiendal lapsel on võimalus saada meie teadveloleku õpetust. Ja sellise tulemuseni oleme jõudnud vaid kolme aastaga - see on maailmas pretsedenditu saavutus.

Eesti väiksus aitab siin muidugi kaasa, aga meie senine edu näitab, et Vaikuseminutid on ainulaadne projekt, mis aitab haridussüsteemi suurt ja vajalikku muudatust tuua.

Kas olete mõelnud ka teenust eksportida?

Tegu on maailmas unikaalse lähenemisega ja meie vastu tuntakse väljaspool suurt huvi. Hetkel viime läbi teadusuuringut, et saada meie meetodile rahvusvahelist kvaliteedimärki. Kui see õnnestub on avatud ka uksed väljaspool Eestit. Esimesed kontaktid on lähiregioonis leitud, aga palju tööd on veel ees, mida hetkel Haridus- ja Teadusministeeriumiga koostöös teeme.

 


Mihkel Külaots
vabakutseline ajakirjanik


Veel artikleid

Arhiiv

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Jälgige meid

 
  • Tellige alustava ettevõtja lood oma postkasti

    Tellin

Kas olete oma äri alustamiseks valmis?

Tehke test ja saate teada!

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.