Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlusega alustamine - 09.08.2014
ettevõtlus | oma äri | töötaja

Kuidas omada ettevõtet, mis ei oma teid?

Kuidas omada ettevõtet, mis ei oma teid? Eric Edmeades. Foto: Kristel Treier

Paljud palgatöötajad otsustavad mingil hetkel loobuda oma praegusest tööst ja alustada oma äriga. Nii on ju vabadust, aega, raha ja kontrolli oma elu üle rohkem, eks ole? Uurime, kas see tõesti nii on.

Kuigi ettevõtjaks olemisel tundub palgatöö ees olevat palju eeliseid, on karm tõsiasi aga see, et asjad on tihtipeale sootuks vastupidised. „Tõeline mentor üritab teid kõigepealt ettevõtluse alustamises ümber veenda ja kui see ei õnnestu, siis annab ta mõned head ja kasulikud nõuanded,“ ütles Kanadast pärit rahvusvaheliselt edukas ettevõtja ning koolitaja Eric Edmeades ettevõtluskoolitus.com korraldatud ärivabaduse koolitusel (Business Freedom workshop).

Kõik ettevõtjad teavad, et loodetud sõltumatust, väiksemat töökoormust, suuremat palka ja kontrolli oma elu üle ei saabu pärast firma asutamist veel mitme aasta jooksul. „Oma esimese äriga läks mul mitu aastat, enne kui jõudsin soovitud vabaduseni. Teisega kulus aega aga vaid 18 kuud.“ ütles Edmeades, kes soovitab õppida teiste, mitte enda vigadest, et soovitud tulemused ettevõtlusmaastikul kiiremini tuleksid.

Praeguseks olen ma edukas ettevõtja, kuid mitte sellepärast, et olen geenius, vaid tänu sellele, et olen teinud palju vigu,“

sõnas ta. Edukaks võib aga saada ka teiste vigadest õppides.

Ühe ameti asemel 15 tööd

Üheks suurimaks veaks, mida inimesed Edmeadese hinnangul teevad, on teiste vähene usaldamine ja enese liigne koormamine. „Alustavad ettevõtjad on täis energiat ja optimismi, kuid ka umbusaldust ning soovi kõike ise teha. Nii panevad nad end tihtipeale olukorda, kus loobusid palgatöölt ära tulles ühest ametist, kuid paar kuud ettevõtjana on neid pannud töötama korraga 15 ametikohal.“

Sestap polegi harv juhus, kui alustav ettevõtja tegeleb ise müügi, turunduse, turustamise, logistika, raamatupidamise ja veel mitme muu alaga. Multifunktsionaalsus on küll uhke sõna, kuid tulemuslikkus ja ettevõtlusvabadus niiviisi ei tule.

Ma soovitan julgelt ettevõtjatel üle saada oma umbusaldusest ja tundest, et teised ei oska asju sama hästi teha. Andke tasapisi töid teistele, sest vaid nii saate nautida vabadust, mida otsisite,“

soovitas koolitaja.

Keskenduda tuleks meeldivatele tegevustele

Tõsi on see, et firmat alustades pole sageli finantsilisi võimalusi kedagi palgata, kuid see on Edmeadese sõnul just hea aeg leidmaks üles need tegevused, mis endale ei meeldi. Nii saate keskenduda meeldivatele asjadele ja seeläbi suurendada firma kasumlikku tegevust. „Koolis sunniti meid keskenduma ainetele, mis olid keerulised ja rasked, kuid elus on vastupidi. Peame tähelepanu koondama tegevustele, mis tulevad meil hästi välja ja jätma enda jaoks ebameeldivamad valdkonnad teistele spetsialistidele,“ leidis mees.

Paljud ettevõtjad pelgavad töötajaid palgata, sest lisaks suurenevatele rahalistele kohustustele muudab uute inimeste väljaõpetamine elu sageli pingelisemaks, kui peaks. Ka selle vältimiseks on rahvusvahelisel ettevõtjal oma nõuanded välja pakkuda.

Kasutage seda aega, mil teete iga asja oma firmas ise, tegevuste kaardistamiseks ja pange kõik samm-sammult kirja. Nii loote selge süsteemi, mida on uutel töötajatel kergem järgida.“

See vähendab ka inimeste väljaõppega kaasnevat stressi, kui neile on kätte anda konkreetne juhend nõutava töö etappidest.

Ettevõte ei vaja omanikku igapäevaselt

Eric Edmeadese põhisõnum oligi, et ettevõtlusvabadus saabub vaid siis, kui juhid mõistavad, et nad peavad looma sellised süsteemid, mis võimaldavad inimestel juhtida tema firmat nii, et omanik ise kogu aeg kohal ei pea olema. „Juht peaks tegelema oluliste, mitte kiireloomuliste asjadega,“ ütleb esineja. Ta toob näite hambaarstidest, kes naudivad oma tööd ja lasevad kõik muu teha teistel. „Nemad ise parandavad hambaid, kuid müügi-, raamatupidamis- ja koristustööd teevad nende eest ära teised. Ka hambaarste on neil mitu, mis annab omanikele vabaduse parandada just täpselt nii palju hambaid, kui nende süda soovib,“ lisas ta.


Veel mõtteid Eric Edmeadeselt:

  • Juhid ei tohiks minna tööle halva tujuga, sest töötajad seostavad halva tuju kohe firma käekäiguga. Automaatselt arvatakse, et kui omanikul on tuju halb, siis läheb ka firmal kehvasti. Selline arusaam võib kesta lausa mitmeid kuid.
  • Juhi suhtumine oma töötajatesse kandub üle ka töötajate suhtumisele oma klientidesse.
  • Jätke asju meelde nii, nagu neid oleks kõige lihtsam teistele õpetada.
  • Enne äriga alustamist helistage ettevõtjatest sõpradele ja uurige natuke äri tegemise tausta.
  • Keskenduge asjadele, mis teile meeldivad ja mis on tõhusamad. Kui teile meeldib müügitöö, siis laske raamatupidamisega tegeleda kellelgi teisel. Tõenäoliselt on tulu väiksem, kui teete kõike ise.
  • Mida rohkem tegevusi delegeerida, seda suurem on vabadus.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Jälgige meid

 
  • Tellige alustava ettevõtja lood oma postkasti

    Tellin

Kas olete oma äri alustamiseks valmis?

Tehke test ja saate teada!

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.