Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlusega alustamine - 16.11.2017
oma äri | ettevõtlus

GoWorkaBit: teekond ideest eduka ettevõtteni

GoWorkaBit: teekond ideest eduka ettevõtteni Foto: GoWorkaBit

Paljud on mõelnud oma ettevõtte asutamisele: ideegi on olemas, aga julgusest jääb puudu ja turvalisem tundub sellist sammu mitte teha. Mõnikord võib aga minna nii, et oma ettevõtte asutamine on asjade loomulik käik ja seda ei olegi pikalt ette planeeritud.

Gerli Veermäe, üks eduka idufirma GoWorkaBit asutajatest, jagab isiklikke ettevõtte loomisel ja arendamisel saadud kogemusi.

GoWorkaBit on veebiplatvorm, mis aitab ettevõtetel leida lühiajalise töö tegijaid. Alguse sai see 2013. aasta sügisel Garage48 üritusel, kus idee võttis esmase vormi. Gerli Veermäe ütleb, et kellelgi asutajatest ei olnud ettevõtte loomine plaanis, vaid see lihtsalt läks nii. Garage48-le järgnes Ajujaht ja siis oli selge, et platvormiga tahetakse edasi tegeleda.

Ruttu katsetama

Ehkki ettevõte sai alguse pooljuhuslikult, hakati kiiresti ja teadlikult esimesi kliente otsima. See on üks olulisim asi, mida Gerli alustajale soovitab: „Ei ole vaja lõputult oma teenust lihvida. Me panime idee kohe töösse ja hakkasime proovima, mis toimib ning mis mitte.“ Esimesed inimesed, kes ennast pakkusid, leiti sõprade hulgast ja „Tujurikkuja“ massistseenidesse osalejaid otsides. Töö oli tasuta, aga nii saadi andmebaasi päris palju inimesi.

Esimeste klientideni jõuti 2013. aasta jõulude ajal ettevõtetele e-kirju saates. Rõõm oli suur, kui tulid esimesed vastused: oli selge, et nõudlus on olemas. Kui aasta lõpuks jõudis käibenumber 5000 euroni, siis sündis asutajatel otsus palgatööga hüvasti jätta ja pühendada end täielikult ettevõtte arendamisele.

Vaadake videot: Kuidas leida esimene klient?

Hirmul on suured silmad

Palgatööst loobumist kirjeldab Gerli kui suurimat hirmu, mis neil GoWorkaBitiga seoses alguses oli: „Tegelikult ei ole vaja seda üldse karta. Kui ei tulegi midagi välja, saab alati tööle tagasi minna. Sa oled kindlasti tööturul väärtuslikum, kui sul on olemas ettevõtluskogemus.“

Gerli ei ole oma kolme aasta tagust otsust kordagi kahetsenud. Vastupidi: ta soovitab seda kõigile, kellel on siiani otsustusjulgusest puudu jäänud.

Aega, mis järgnes palgatöölt ära tulemisele, väärtustab Gerli ka seetõttu, et see õpetas teda vähesega hakkama saama: „Kulutamine sai uue tähenduse. Olen tollase säästva mõtteviisi alles hoidnud ja tänu sellele suudan praegu, kui rahaga enam nii kitsas pole, päris palju säästa. See ei ole tegelikult üldse nii keeruline.“

Lugege lisaks: Palgatöötajast ettevõtjaks - millega tuleb arvestada?

Fookus paika

Järgmise aasta jooksul osaleti mitmes mentorprogrammis. Gerli soovitab seda ka kõigile teistele algajatele, kuid samas hoiatab, et mentoreid tasub hoolega valida ja fookust tuleb hoida: „Me lahmisime päris palju ja liikusime sinna, kuhu iga järgmine mentor soovitas: Soome, Lätti, Suurbritanniasse. Samal ajal unustasime Eesti turu üldse ära. Õnneks polnud meil siin konkurente. Fookust paigal hoides oleksime palju kiiremini jõudnud sinna, kus me nüüdseks oleme.“

Praeguseks on loobutud mõttest vahendada kvalifitseeritumat tööjõudu ja seda samuti fookuse hoidmise pärast. GoWorkaBiti teenus töötab kõige paremini ajutise lihtsama töö puhul. Töökäte pakkujaid on juba 78 000 ja klientideks on ligi 2000 ettevõtet.

Küll aga ei ole loobutud mõttest laieneda uutele turgudele. Ühe takistusena nimetab Gerli välisriikide tööseadusi, mis ei võimalda erinevalt Eesti omadest veebi kaudu lühiajalisi töösuhteid kas siis üldse või lihtsama vaevaga luua. Leedus on need probleemid nüüdseks ületatud, töötajad palgal ja esimesed käibenumbridki olemas.

Lugege lisaks: 3 olulist küsimust, mida iga (alustav) ettevõtja peab endale esitama

Alustada võite ka palgatöö kõrvalt

Gerli ütleb inimestele, kes pole leidnud julgust oma ettevõtte asutamiseks, et kõige olulisem on lihtsalt alustada: „Ei pea ju kohe palgatöölt ära tulema. Kui esimesed märgid näitavad, et asi töötab, siis hinnake olukorda ja otsustage, kas hakkate ettevõtet arendama ja sellega põhjalikumalt tegelema.“

Ideede leidmiseks soovitab Gerli Veermäe hackathon’e ehk tarkvaraarenduse intensiivüritusi, kus on palju põnevaid ideid ja tiime, kellega liituda.

Kuidas ettevõtlusega alustada?

Esimese sammuna külastage alustava ettevõtja portaali, kuhu oleme koondanud ettevõtte loomisega seotud info, inspireerivad ideed ning kasulikud lahendused ja tööriistad.

 


Jaana Maling
vabakutseline ajakirjanik

 

Veel artikleid

Arhiiv

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Jälgige meid

 
  • Tellige alustava ettevõtja lood oma postkasti

    Tellin

Kas olete oma äri alustamiseks valmis?

Tehke test ja saate teada!

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.