Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlusega alustamine - 03.10.2017
oma äri

Fortumo asutaja Rain Rannu: Milliseid ettevõtteid investorid eelistavad?

Kindlasti on ettevõtete rahastamiseks praegu palju enam võimalusi kui 5–10 aastat tagasi. Millised need on ning kuidas olla investorite jaoks ahvatlev, räägib mobiilmaksetega tegeleva rahvusvahelise ettevõtte Fortumo asutaja Rain Rannu.

  • Maksev klientuur annab investorile kindlustunde.
  • Investor peab nägema meeskonna potentsiaali.
  • Raha tuleb paigutada tegevustesse, mis mõjutavad otseselt ettevõtte arengut.

Põhiline viis, kuidas ettevõtluses raha saada, on müük. Pealegi annab maksev klientuur investorile ja teistele potentsiaalsetele rahastajatele märku, et tegemist on areneva ettevõttega, millesse võiks panustada.

Mind huvitab investorina nii firma lugu kui ka selle asutaja ja meeskonna võimekus rahvusvaheliselt läbi lüüa, et saaksin 5–10 aasta pärast oma raha kümnekordselt tagasi. Kui ettevõttel on minu meelest selline võimekus, siis kaalun kindlasti investeerimist. Kui ma sellist perspektiivi ei näe, siis sõltumata projekti faasist ma tõenäoliselt sellesse ei investeeri.

Riski- ja ingelinvestorid vaatavad enamasti suure turuga valdkondi, mis on seotud uute tehnoloogiatega ning millele on võimalik luua skaleeruv ärimudel. See mudel tähendab, et iga täiendava käibeeuro saamiseks ei pea tegema sama palju tööd, vaid mingist piirist alates kasvab käive kiiremini kui inimpanus. Startup-investeeringute puhul on kaks levinumat mudelit. Esimene on investeering osalusse ehk investor saab kohe osaluse kokkulepitud hinna alusel. Teine on konverteeruv laenuga investeering, kus kohe alguses osalust kokku ei lepita, aga investoril on võimalik saada osalus, kui ettevõte kaasab hilisemas faasis suurema summa raha.

Kui rääkida investeeringute paigutamisest, siis kõige parem on see suunata tegevustesse, millel on suurim mõju – enamasti tähendab see oma tootega maksva kliendini jõudmist. Muidugi ei meeldi investoritele, kui nende raha paigutatakse tavalistesse asjadesse, nagu kontorikulud, millel ei ole läbilöögiga otsest seost.

Soovite edukalt ettevõtlusega alustada? Vaadake meie ettevõtluskoolitust.

Veel artikleid

Arhiiv

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Jälgige meid

 
  • Tellige alustava ettevõtja lood oma postkasti

    Tellin

Kas olete oma äri alustamiseks valmis?

Tehke test ja saate teada!

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.