Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlusega alustamine - 20.10.2014
ettevõtlus | oma äri | innovatsioon

Andke oma ärile võimalus

Andke oma ärile võimalus Foto: SEB

Ettevõtluse alustamine on kui sõit Ameerika mägedel. Edu, emotsioonid ja energiahoog käivad üles ja alla. Millised on ühe äri käimalükkamise tähtsaimad momendid, jagavad alustavad praktikud, Ajujahil osalev meeskond Extra Leg.

Kristi Kuustik ja Margit Lillemaa tutvusid, kui Infotehnoloogia Kolledž tegi bakalaureusetööde kirjutamisel koostööd Eesti Kunstiakadeemiaga. „Minul oli välja mõeldud probleem ja võimalik lahendus, Kristi aitas mind oma IT-oskustega,“ võtab Margit lühidalt kokku, kuidas nad kohtusid ja meeskonna lõid. Kooli lõputööst sündiski nende äriidee, millega neiud osalevad nüüd ka Ajujahil. „Me disainime koduautomaatika lahendust nägemispuudega inimestele. Otsest nime veel meie tootel pole, kuid tiimi nimi on Extra Leg,“ tutvustavad nad oma tegemist.

Äriidee on mõned aastad vana ja ühel hetkel otsustasid Kristi ja Margit selle riiulilt maha tõsta ja mõttega tõsisemalt tegelema hakata. Kohe põrkasid nad kokku tähtsate aspektidega, mida äri alustamisel tähele panna.

Leidke õige ärimudel

„Varem olime oma ideega alustamist natuke edasi lükanud, kuid siis saime programmi PESA (virtuaalne tootearenduskeskkond – toim.), kus meie tegevusele hoog sisse lükati,“ ütleb Margit, kelle sõnul on väline abi ja lisaenergia igati vajalik. Seal mängiti läbi igasuguseid ärimudeleid, et leida just see õige, mis nende tootele kõige paremini sobib. „Ärimudel polegi üks paikapidav asi, vaid pidevas muutumises,“ naerab Kristi. „Meil on kokku vist kuus või enam ärimudelit. Nii kui arvame, et oleme kõik asjad läbi mõelnud ja asja paika saanud, tuleb keegi, kes küsib mõne sellise küsimuse, mis keerab kõik meie paika loksunud arusaamad pea peale.“

Mudeli loomisel ei tohi ka finantspoolt unarusse jätta. Kuustik ja Lillemaa soovitavad koostada mitu rahavoogude tabelit. Üks võiks olla selline, mis on oodatavast prognoosist natuke parem, ja teine selline, kus asjad ei lähe nii hästi kui plaanitud. „Mida põhjalikumalt on rahaasjad läbi mõeldud, seda kindlam on tunne,“ teavad nad.

Osalege start-up-programmides

Extra Leg on oma tiimiga osalenud nii programmides PESA kui ka TeamLabis ja nüüd löövad nad kaasa ka Ajujahil. Nad soovitavad soojalt taotleda toetusi ning kandideerida projektidesse ja programmidesse, sest isegi, kui te ei osutu väljavalituks, annab paberite täitmine põhjuse oma äriplaan pidevalt läbi mõelda. „Tänu nendele projektidele oleme saanud palju abi ja häid mõtteid lisaks finantsilisele poolele ka tootearenduses, tootmises, turunduses ja kommunikatsioonis,“ ütlevad neiud.

Oluline on suhelda

Kui plaanite oma äriga alustada, rääkige inimestega. „Tihtipeale ei julgeta oma ideid suurelt kuulutada, kuid meie kogemus on näidanud, et teistel on häid mõtteid, arukaid küsimusi, nad on piisavalt kriitilised ja motiveerivad, samuti on paljudel kontakte, mida jagada,“ toob Margit välja. Nii on ka nemad saanud lihtsalt oma idee jagamisest palju häid tutvusi ja abistavaid käsi.

Hea meeskond

Abikäsi läheb tarvis ka ettevõttesiseselt, mis tähendab, et meeskonna loomine on fundamentaalne. „See oli meil vist üks suuremaid väljakutseid,“ leiavad naised. „Otsisime umbes pool aastat inimest, kellega oleks hea läbisaamine, sujuv koostöö ja sarnased eesmärgid.“ Siiani on neil paar meeskonnaliiget puudu, sest nad pole veel õigeid inimesi leidnud.
Iga edu koosneb aga mitmete takistuste ületamisest. Kui lähenete oma ideele põhjalikult, suhtlete inimestega ja küsite headelt mentoritelt nõu, saate tõketest suurema tõenäosusega jagu.

 

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 

Veel artikleid

Arhiiv

Jälgige meid

 
  • Tellige alustava ettevõtja lood oma postkasti

    Tellin

Kas olete oma äri alustamiseks valmis?

Tehke test ja saate teada!

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.