Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlusega alustamine - 09.10.2016
oma äri | ettevõtlus

Ajujahi võitja SprayPrinter: Suurim ebaõnnestumine ja kuidas selliseid olukordi vältida

Hirm läbikukkumise ees on tihti see, mis takistab inimestel uusi asju proovimast. Tegelikult võib aga ebaõnnestumine olla isegi parem õpetaja kui edu, nii et nurjumist ei tasu karta. Eesti idufirma SprayPrinteri tegevjuht Richard Murutar räägib, milliste ebaõnnestumistega on ettevõte pidanud kokku puutuma ja kuidas neid vältida.

Ajastus on oluline

„Mina õpin näiteks teiste vigadest harva ja kehvasti, samas enda omadest natuke paremini,” ütleb Richard Murutar. Tema sõnutsi on nende seni kõige suurem viga seotud globaalse ühisrahastuskampaaniaga, mis oli mõeldud välismaiste toetajate leidmiseks.

„Ühe asjaga saab elevust tekitada ainult ühe korra ja meie globaalne elevus seoses SprayPrinteriga toimus kuu aega liiga vara,” jagab Murutar.

„Katsetasime blogidega, et kuidas siin-seal vedu võetakse, ja järsku olidki üleöö kõik blogid SprayPrinterit täis. Samas ei õnnestunud seda kahjuks korrata sel ajal, kui toimus meie globaalne ühisrahastuskampaania.” See tähendab, et kampaania ajal sai SprayPrinter küll meediakajastust, kuid mitte enam nii suures mahus kui esimesel korral.

„Meil õnnestus teha läbi aegade suuruselt viies globaalne ühisrahastuskampaania, mis on tohutu töö ja saavutus, aga kui me oleksime saanud meediakajastust kontrollida ja suunata, siis oleks meie tulemus olnud tõenäoliselt lausa ajalooline,” arvab Murutar.

Kuidas SprayPrinter ebaõnnestumisi väldib?

Richar Murutar viitab meeskonnaliikmete varasematele kogemustele mitmetes ettevõttetes ja arvab, et just tänu nendele on SprayPrinteril õnnestunud mitmeid vigu vältida. „Siiamaani oleme suutnud oma munad jaotada mitmesse korvi, nii et kui mingisugune asi läheb valesti, siis mõni teine on tasakaalustab selle ära,” selgitab Murutar.

Oma kogemustele tuginedes arvab ta, et on hea, kui ettevõttel on plaan B ja C. „Eelmise ettevõtte puhul me ei jõudnud sellesse seisu, et meil oleksid plaan B ja C. Kui plaan A läks aia taha, siis läks kogu ettevõte aia taha,” ütleb ettevõtja. Kuna SprayPrinteril on mitu võimalikku stsenaariumit, kuidas edasi minna, siis näeb Murutar potentsiaali neid vigu vältida. „Oleme suutnud tekitada nii tugeva baasi, et nulliga me siit ei lahku,” on Murutar kindel.

Üldiselt kehtibki ütlus, et kuigi targad õpivad teiste, rumalad oma vigadest, siis vahel on tarvis ka ise teatud vead läbi teha, et elukool paremini omandada. Kui jõuad need ära teha ettevõtte algusajal ja väiksemahuliselt, on kaotused väiksemad ja positiivsed tulemused suuremad.

Kuidas ettevõtlusega alustada?

Esimese sammuna minge meie alustava ettevõtja portaali, kuhu oleme koondanud ettevõtte loomisega seotud info, inspireerivad ideed ning kasulikud lahendused ja tööriistad.


Veel artikleid

Arhiiv

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Jälgige meid

 
  • Tellige alustava ettevõtja lood oma postkasti

    Tellin

Kas olete oma äri alustamiseks valmis?

Tehke test ja saate teada!

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.