Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlusega alustamine - 14.04.2016
ettevõtlus | oma äri

10 ideed hobiettevõtlusega alustamiseks

10 ideed hobiettevõtlusega alustamiseks Foto: SEB

Üha suurema osa mikroettevõtetest nii meil kui mujal moodustavad ettevõtted, mille omanikud on oma hobist teinud teenimisvõimaluse.

Milliste hobidega teenitakse kõige enam?

Eestis veel konkreetselt hobiettevõtlust uurivat statistikat avaldatud ei ole, kuid näiteks Ühendkuningriikides on tulutoovaimaks hobiks disain ning hästi nõutud ja makstud on ühtviisi nii veebidisaini asjatundjad, graafilised disainerid kui ka muude kunstiliste disainivormide harrastajad. UK-s on hobiga teenijate edetabeli teisel kohal harrastusfotograafid ning kolmanda koha on hõivanud ehituse ja sisekujundusega seotud ettevõtmised.

Samas ei ole aga rikkaks saamine peamine põhjus hobiettevõtlusega alustamiseks. Kõige olulisem on siiski harrastus või hobi, mille ümber loodav äri koondub ja asjaolu, et tunnete seda valdkonda hästi ning naudite sellega tegelemist. Järgnevalt toome teieni kümme ideed hobiettevõtlusega alustamiseks erinevatest valdkondadest.

Lugege lisaks: Kuidas panna oma hobi raha teenima?

Ilu ja hoolitsused

Ilu- ja heaoluteenuste puhul on suurenenud nii pakutavate teenuste valik kui ka nende tarbimine. See omakorda on tõstnud nõudlust väga heade oskustööliste järele, kes oleksid spetsialiseerunud mingile kindlale valdkonnale nagu näiteks juuksehooldus,  meigikunst, kunstküünte või kunstripsmete paigaldus ja hooldus, pediküür, massaaž vms. Otsige koolitusi, mille läbijatele pakutakse rahvusvahelisi sertifikaate ning saate oma oskusi rakendama hakata.

Kunst ja käsitöö

Paljud inimesed, kelle hobiks on midagi kunsti või käsitöö valdkonnast, avastavad mingil hetkel, et nende kodust on saanud kunstiteoste või käsitsi valmistatud esemete ladu. Masstootmise ajastul osatakse käsitsi valmistatud asjadesse pandud tööd ja originaalset käekirja hinnata. Internetis on mitu tuntud ja ülemaailmset keskkonda, mille kaudu müües ei tule teil maksta tasu ei turul kaubitsejale ega arvestada käsitööpoodide ja kunsti edasimüüjate juurdehindlusega. Samuti annavad niisugused e-poed võimaluse saada klientidelt otsest tagasisidet ning inspiratsiooni uuteks taiesteks.

Graafiline- ja veebidisain

Juhul, kui teile on öeldud, et teil on kunstilisi eeldusi, tasuks mõelda nende arendamisele, HTML 5-ga tutvumisele ja spetsialiseerumisele kas graafilise või veebidisaini valdkonnas.  Et visuaalseid lahendusi vajavad ja ostavad eelkõige teised ettevõtted, on nii graafilise kui digitaalse meedia valdkonna puhul tegemist ühega tasuvamatest hobidest üldse.

Fotograafia

Kui teile meeldib pildistamine, võite hakata lavastatud fotosessioone pakkuma kas kliendi kodus, enda kodustuudios või looduses. Pidev nõudlus on ka erinevate ürituste ja pidulike sündmuste kvaliteetse jäädvustamise järele. Kolmanda võimalusena võite pildistada seda, mis teile endale kõige rohkem meeldib, olgu selleks siis loomad, lilled, põnevad kohad linnapildis või lavastatud kompositsioonid, ning oma fotosid internetis müüki panna.

Ehitus ja sisekujundus

Varasematel aegadel tuli igal perel endal sanitaarse remondiga hakkama saada. Tänasel päeval on aga materjalide, viimistlusvahendite ja aksessuaaride valik nii suur, et nõuab pikemat süvenemist: kohe kindlasti ei ole kõigil oskusi ega tahtmist nendega ise eksperimenteerida. Kui tunnete, et olete selles vallas kogenud ja teile meeldib luua neljast seinast kodu, võite algkapitali olemasolu korral kaaluda renoveerimata korteri ostmist, sellele uue elu andmist ja hilisemat müüki. Samuti võite heade torutööde-, sisekujunduse-, plaatimise või muude taoliste oskustega enda pakkumisest vastavasisulistes portaalides teada anda.

Sport ja fitness

Spordi- ja fitnessvaldkond on tõusev trend hobiettevõtluse maailmas. Kui teil on huvi motiveerida inimesi end liigutama ja toituma nii, et tulemused oleksid silmaga nähtavad, võiksite mõelda väljaõppele, mille läbimine võimaldaks tegutsemist personaaltreenerina. Kui aga olete mõnd spordiala varem aktiivselt ja kirglikult harrastanud, kuid soovite nüüd passiivsemat seotust alaga, võiksite mõelda kohtuniku rolli peale. Neid on erinevatel võistlustel alati vaja.

Blogimine

Kui teil on mingi teemaga seoses piisavalt mõtteid ja kogemusi, mida maailmaga jagada, võiksite kaaluda blogimist ehk oma ajaveebi loomist. Blogimise keskkonnad on saadaval tasuta ning neid on väga lihtne kasutada. Tegelikult ei pea blogi pidamiseks enam tingimata kirjutadagi oskama, sest pidada võib ka pildi- või videoblogi. Raha on võimalik teenida kas reklaami paigutamisega oma ajaveebi või postitustesse e-poodidesse viivaid linke integreerides. Kui teie lugejate arv on piisavalt suur, võtavad reklaamipakkujad ning teie teemaga seotud toodete ja teenuste pakkujad teiega ilmselt juba ise ühendust, et koostöövõimalustest rääkida.

Mahetoidu kasvatamine

Viimasel paaril aastakümnel hakkasid poelettide külluse tõttu omatehtud peenrad unarusse jääma, kuid nüüd võib märgata mahepõllunduse renessanssi. Kui teil või teie tuttavatel on kasutult seisvat maad ja kui teile meeldib käsi mullaseks teha, võiksite mõelda aiasaaduste kasvatamise peale. Ning kui see maa ei sobi köögivilja või maitsetaimede kasvatamiseks, võib see sobida näiteks loomade karjamaaks. Kui lamba-, kitse- või lehmapidamine liiga paljunõudvad tunduvad, aga loomad meeldivad, võiksite mõelda kanade, küülikute või partide kasvatamisele. Kasvavad öko- mahe- ja allergikute kogukonnad oskavad kohalikku ja isekasvatatud värsket kraami hinnata ning on valmis selle eest ka supermarketi hindadega võrreldes rohkem maksma.

Haridus ja koolitus

Hariduse valdkond on muutunud palju laiemaks, kui see varasematel aegadel oli ja ei piirdu enam ammu üldharidusega või alaealistega. Kui teile meeldib lastega tegelemine ja teie kireks ja tugevuseks on mõni erialaaine või teadustöö juhendamine, võiksite kaaluda eraõpetajaks hakkamist. Elukestvat õpet hindavas ja kiiresti muutuvas ühiskonnas vajavad ka täiskasvanud sageli tuutorit või mentorit, kes aitaks neid järje peale näiteks mingi võõrkeele või arvutialaste teadmistega.

Autode parandus ja tuunimine

Kui teie suurimaks armastuseks on ilusad ja omapärased autod ning te ei karda näppe õliseks ning käsi värviseks teha, võiksite kaaluda autode paranduse ja tuunimisega seotud hobiäri peale.

Kuidas alustada?

Esimese sammuna külastage meie Alustava ettevõtja portaali, kuhu oleme koondanud ettevõtte loomisega seotud informatsiooni, inspireerivaid ideid ning kasulikke lahendusi ja tööriistu.

Lugege lisaks: Palgatöötajast ettevõtjaks - millega tuleb arvestada?

 


Tiina Nuum
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Kuidas tagada ärile 10 kordne kasv?

Jälgige meid

 
  • Tellige alustava ettevõtja lood oma postkasti

    Tellin

Kas olete oma äri alustamiseks valmis?

Tehke test ja saate teada!

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.