Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlus - 14.11.2014
ettevõtlus | kindlustus | põllumajandus | oma äri

Üks kivi heedris võib maksma minna 10 000 eurot

Üks kivi heedris võib maksma minna 10 000 eurot Foto: Profi

On kurb tõsiasi, et põllumehed  kindlustavad oma põllumajandustehnikat suuresti vaid seepärast, et liisingleping või pank seda nõuab, aga päriselus juhtub tehnikaga ka põllutööde käigus palju ja see võib rahakotti juba korraliku augu tekitada.

Põllutöödel kasutatavate traktorite, külvikute, niidukite, hekseldite, atrade, kombainide jm masinatega võib juhtuda päris palju. Isegi kui hoolas põllumees igal aastal kive põllult ära koristab, kergitab maapind ikka ootamatul hetkel mõne uue kivi üles ja õnnetus ongi käes.

"Üks sagedasemaid kahjusid meie kogemuse põhjal on traktori esiklaasi lennanud kivi või töö käigus saadud kivi kombaini heedris labade vahel, samuti näiteks niidukite jm järelveetavate seadmete otsasõidud põldudel olevatele esemetele (erinevad raudesemed, kivid jmt) ning sellised kahjud võivad olla päris suured – isegi kuni 10 000 eurot või rohkemgi,” räägib RSA Kindlustuse* tehniliste riskide riskijuht Priit Levertand.

Ta tõi näite viimasest, pealtnäha täiesti süütust olukorrast, kus järelveetava söödamikseriga sõideti mööda maanteed ning masin kaotas juhitavuse ja lõpetas kraavis. Kahju suuruseks esialgsetel andmetel ligikaudu 50 000 eurot. Esineb ka tulekahjusid.

Kui suur on siis kindlustamise kulu, selle kohta tõi Levertand näite, et ühele üksikule talunikule on ligi 90 000 eurot maksva traktori aastane koguriski kindlustusmakse umbkaudu 500 eurot, kuumakseks teeb 42 eurot. 

Kui aga masinapark, mida kindlustatakse, on suurem, näiteks mõni suurem põllumajandusettevõte suure masinapargiga, siis võib ka üksiku masina kindlustusmakse minna soodsamaks,” lisab Levertand.

Palju sõltub ka valitud omavastutuse suurusest ning ühe või teise kindlustusvõtja kahjuajaloost. Lisaks mõjutab kindlasti kindlustusmakset ka kindlustatava põllumajandusmasina tüüp, näiteks niidukite kindlustustariifid on oluliselt kallimad kui traktorite omad, tulenevalt nende suurest kahjude arvust ja kahjusummast.

RSA pakutava koguriski kindlustusega on kaetud sündmused, mis on tingitud nö välistest põhjustest nagu näiteks kokkupõrked, tulekahju, vargus, vandalism, võõrkeha (kivi) sattumine masinasse.

Spetsialist märkis ka, et nad soovivad, et põllumehed tooksid ööseks või pikemaks tööseisakuks oma masina koduhoovi või kohta, kus oleks tagatud valve olemasolu. „Kui öö tuleb peale ja viljapõllu koristamine jääb pooleli, siis tuleks masin ikka koduhoovi tuua, põllu peale ei ole mõistlik jätta,” täpsustab ta, viidates võimalikele vandalismi- ja vargusejuhtumitele ning lisab, et ka korralises hoolduses tuleb ka põllumajandusmasinatega käia.

Lisaks põllumajanduses kasutatavale tehnikale võiksid põllumajanduses tegutsevad ettevõtjad ka oma muud vara (laudad, küünid, silohoidlad jm hooned) rohkem kindlustada.

Aga põllumees oskab raha lugeda ja liigselt, näiteks masinate kindlustamiseks ta seda eriti välja käia ei taha. Meie kogemus ütleb, et liigagi tihti koos liisinglepingu lõppemisega lõpetatakse ka kindlustusleping. Mina aga soovitan kindlustuslepingut jätkata ja uuendada ka liisinglepingu lõppemisel. Olles ise kindlustuse vallas töötanud ligi 20 aastat, pole mul enda koduse varaga küll midagi juhtunud, aga ma kindlustan seda ikka iga-aastaselt riskide maandamiseks edasi,” räägib Levertand.

Küsimusele, millises vanuses põllumajandustehnikat saab veel kindlustada, vastab riskijuht, et kuni 10aastaste masinatega ei teki probleeme, aga vanemaid kui 10 aastaseid masinaid kindlustatakse oluliselt ettevaatlikumalt, üheks põhjuseks kindlasti nõrk kasutatud masinate ja nende tagavaraosade järelturg Eestis. Vanem tehnika müüakse pigem ida ja lõuna suunal edasi.

Kui põllumees soovib kindlustada oma üksikut 2002 või 2003. aastal ehitatud masinat, siis me pigem loobume sellest tehingust, aga suure masinapargiga põllumajandusettevõtte puhul vaatame suuremat pilti ning kui nimekirjas ongi mõni vanem, enam kui 10 aastat tagasi ehitatud masin, siis me seda suure tõenäosusega kindlustamata ei jäta,” selgitas Levertand.

RSA-l on palju kliente, kes on tegevad põllumajandussektoris. „Olenevalt kuust on meie portfellis põllumajandustehnika osakaal 35-50%,” märgib  Levertand.

RSA Kindlustuse välja makstud hüvitised seoses põllumajandusmasinatega toimunud kahjudega olid 2013. aasta 8 kuu kokkuvõttes üle 100 000 euro, jooksva aasta kaheksa kuu kokkuvõttes on sama näitaja veidi enam kui 60 000 eurot.

Allikas: Artikkel ilmus põllumajandusajakirjas Profi www.profieesti.ee

*SEB Pank tegutseb UAB DK "PZU Lietuva" Eesti filiaali kindlustusagendina ja on kantud Finantsinspektsiooni kindlustusagentide nimekirja, mille leiate aadressilt www.fi.ee. Codan Forsikring A/S Eesti filiaali (RSA Kindlustus) äritegevus, sh kõik kindlustuslepingud, on ettevõtte ülemineku käigus läinud üle UAB DK "PZU Lietuva" Eesti filiaalile, kellel on ülemineku järgselt õigus teatud aja jooksul pakkuda kindlustustooteid ka RSA kaubamärgi alt.

 


Annika Matson
ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.