Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlus - 01.06.2021

Põllumajandusettevõtted on tänavu lootusrikkad

Põllumajandusettevõtted on tänavu lootusrikkad Põllumajandusettevõtted prognoosivad käibe kasvu

Eesti põllumajandusettevõtetest prognoosib 87 protsenti tänavu käibe kasvu, selgus SEB läbi viidud Baltic Business Outlooki (BBO)* uuringust. Sellega on põllumehed keskmiselt optimistlikumad kui Eesti väike- ja keskmise suurusega ettevõtted, kus käibekasvu näeb 77 protsenti küsitletutest.

Põllumajandustehnika liising on nelja kuuga kasvanud 11 protsenti

SEB Liising sõlmis aasta esimese nelja kuuga ligi 14 miljoni euro eest põllumajandustehnika liisingulepinguid, mida on 11 protsenti rohkem kui eelmisel aastal samal perioodil. Maanteeameti andmetel olid kõige populaarsemad registreeritud traktorite margid Fendt, Valtra ja John Deere.

”Võrreldes eelnenud aastatega on veidi kasvanud käibelangust prognoosivate põllumajandusettevõtete osakaal, aga tervikuna on sektori väljavaated head. Põllumajandusettevõtted on tänavu lootusrikkad, mida näitavad ka esimese nelja kuu liisingu numbrid. Põllumehed soetavad liisingu abil uusi traktoreid, kombaine ja erinevaid järelveetavaid seadmeid. Eraldi saame näiteks välja tuua kombainide finantseerimise, mida on aasta algusest müüdud topelt ning traktorite müük on kasvanud rohkem kui veerandi võrra,” kommenteeris SEB Liisingu juht Rein Karofeld.

Põllumajandusettevõtted keskenduvad valdavalt, s.o 79% küsitletutest, kohalikule turule. Ekspordiga tegeleb 18% ning plaanib tänavu tegelema hakata kolm protsenti vastanutest.

* SEB uuring toimus detsembris 2020 ning põllumajandussektorist osales Eestis 126 ettevõtet.

Viljahind murdis börsil tippe

Tänavu märtsis jõudis Euroopas nisu börsihind hetkeks 250 eurot tonni kohta, mis on kõrgeim hind alates 2013. aastast. Turgude ootus selle aasta nisu hindade osas püsib jätkuvalt kõrge. Drastiliselt on kerkinud maailmas ka teised, näiteks maisi ja sojaoa hinnad. Maisi hind on kahekordistunud, sojaubade hind on kasvanud 80%. Võib väita, et hinnatõusule on osaliselt kaasa aidanud Hiina, kes on asunud end jõulisemalt toiduga kindlustama, suurendades oluliselt impordi mahte. Samuti Venemaa, kes on maailmas suurim nisu eksportiv riik, kehtestades kõrgemad tariifid eksporditavale viljale.

Piimahind tõuseb visalt

Positiivseid noote on kuulda ka piimakarjakasvatajatelt, sest piimahind on hakanud vaikselt tõusma. Kui keskmiseks piimahinnaks 2020. aastal jäi 293 eurot tonni kohta, siis selle aasta veebruaris maksti Eesti tootjatele keskmiselt 299 eurot tonni eest. Samas on meie piimatootjatele makstav hind 4,8% madalam, kui eelmise aasta samal perioodil (314 eurot tonn) ning jätkuvalt üks madalamaid Euroopas. Madalamat hinda said veebruaris vaid Läti tootjad, vastavalt 296 eurot tonn ja langus võrreldes eelmise aastaga oli 3,3%. Leedu tootjatele maksti Balti riikide võrdluses kõrgeimat hinda, 319 eurot tonn ja müüdava piima hind võrreldes eelmise aastaga tõusis 2,6%. Kõige kõrgemat hinda Euroopa Liidus maksti aga Küprose farmeritele, 588 eurot tonni kohta.


Andrus Mägi
SEB põllumajandussektori juht

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.