Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlus - 08.10.2014
autoliising | kasutusrent | kapitalirent

Mitmetahuline otsus: kas auto liisida või osta?

Mitmetahuline otsus: kas auto liisida või osta? Foto: iStock

Ettevõtjad on tihti valiku ees, kas firma jaoks vajalik auto välja osta või liisida. Enne otsustamist tasub mõlema variandi plussid ja miinused läbi mõelda, et teha oma vajaduste kohaselt parim valik.

Miks liisida?

Rahastamise seisukohalt on liising kindlasti üks kõige lihtsam ja mugavam lahendus nii juhul, kui ettevõttel põhivara soetamiseks raha napib, kui ka olukorras, kus ettevõtja lihtsalt ei soovi auto alla raha kinni panna: liisimisel jääb firmale põhitegevuse jaoks rohkem käibevahendeid alles. Samuti ei ole (erinevalt pangalaenust) liisimiseks tarvis lisatagatist, kuivõrd tagatiseks jääbki liisitav sõiduk.

Liisimisel võib ettevõte valida, kas soetada sõiduk kasutusrendi või kapitalirendi vormis.

Kasutusrent, nagu nimigi ütleb, tähendab vaid sõiduki kasutamist kokkulepitud perioodil: liisinguvõtjal ei ole sõiduki omandamise kohustust. Ühtlasi jääb sõidukile alati kokkuleppeline jääkväärtus, mida liisinguvõtja auto kasutamise eest maksma ei pea. Levinud praktika kohaselt on lepingu lõppedes poolte kokkuleppel siiski võimalus sõiduk välja osta.

Tagastamisel peab kasutusrendi masin olema muidugi komplektne ja heas korras, st vastama sõiduki normaalse kulumise nõuetele. Samuti seatakse kasutamisele teatavaid piiranguid. Näiteks võib kasutusrendi puhul kehtida läbisõidukilomeetrite limiit. See tähendab, et autoga ei tohi liisinguperioodi jooksul ületada lepingus kokku lepitud kilometraaži: selle ületamisel maksab sõiduki tagastaja lisatasu.

Kapitalirent tähendab vara omandamist. See lahendus tasuks valida siis, kui eesmärk on sõiduk välja osta. Kui liisinguandjale on tasutud kogu algne sõiduki maksumus koos lisanduvate intressimaksetega, siis viimase liisingumakse tasumisega saabki ettevõte sõiduki omanikuks. Ka kapitalirendi vormis liisingulepingule on võimalik kuumaksete vähendamise eesmärgil jätta lepingu lõppu jääkväärtus. Sel juhul on viimane makse tavalisest kuumaksest lihtsalt jääkväärtuse võrra suurem.

Lisaks lepinguvormi valimisele peab liisinguvõtja otsustama, kas ta soovib kogu perioodiks fikseeritud või nn ujuvat intressimäära (nt kuue kuu euriboriga seotud määr, mis muutub kaks korda aastas). Ainuõigeid soovitusi siinkohal jagada pole võimalik, sest valik oleneb kliendi soovist ja valmisolekust riskida intressi muutumisega. Fikseeritud intressimäär on lepingu sõlmimisel ujuvast intressimäärast enamasti pisut kõrgem, kuid see-eest püsib ta muutumatuna kogu liisinguperioodi vältel, olenemata rahvusvahelise rahaturu intressimäärade käekäigust.

Miks auto välja osta?

Mõni ettevõte on läinud seda teed, et ostab liisimise asemel auto kohe välja. Selle kasuks räägib kindlasti tõsiasi, et kui liisitavale sõidukile võidakse kehtestada mingeid kasutuspiiranguid (nt läbisõidulimiit või püsiva välismaal viibimise keeld), siis kohe välja ostes saab ettevõte suurema tegutsemis- ja riskimisvabaduse.
Oluline on leida auto ostuks omavahendite allikas, et põhivarasse ei investeeritaks põhitegevuseks vajalike käibevahendite arvelt.

Autoga kaasnevad ka muud kulud

Kindlasti peab auto soetamisel arvestama sellega, et lisanduvad veel kindlustus-, kütuse- ja hoolduskulud. Sõiduki liikluskindlustusega tagatakse liikleja vastutus teiste liiklejate ees, vara- ehk kaskokindlustuse alusel korvatakse aga sõiduki röövimise, varguse, vandalismi, tulekahju, loodus- või liiklusõnnetuse tagajärjel tekkinud kahjud.

Peale kindlustuskulude tuleks sõiduki soetamisega kaasnevate vältimatute kulude hulka arvata kütusekulu ning sõidukile tulevikus planeeritav hooldus ja remont – viimase puhul hakkavad olulist rolli mängima sõiduki vanus ning seisukord.

Seepärast on uue ja kasutatud sõiduki ostuga kaasnevatel kuludel oluline vahe. Kui soov on tagada sõiduki kui töövahendi katkematu kasutamine ja mitte tegeleda pidevate remondiprobleemidega, on mõistlik otsustada uue sõiduki kasuks. Kui auto olemasolu igal hetkel ettevõttele elulise tähtsusega pole ja planeeritav läbisõit on väike, saab ettevõtja majanduslikel kaalutlustel valida ka kasutatud sõiduki.

Kokkuvõtteks: kui ettevõttel tekib vajadus auto soetada, tasuks enne ostmise või liisimise kasuks otsustamist välja selgitada täpsed vajadused ja võimalused. Olenemata sellest, kas sõiduk liisitakse või ostetakse korraga välja, peab ettevõtja arvestama ja leppima tõsiasjaga, et auto väärtus ikkagi ajas väheneb. Seega tasuks juba sõiduki valikul endale teadvustada, kui suurt vara väärtuse kahanemist lisaks otsestele kuludele ollakse valmis aktsepteerima.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.