Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlus - 01.10.2014
POS | ettevõtlus | kaardimakse | pangakaardid | sularaha

Makseterminalide rent muutub aina populaarsemaks

Makseterminalide rent muutub aina populaarsemaks Foto: SEB

Sularaha kasutamine on taandumas ning üha rohkem inimesi eelistab kaupade ja teenuste eest tasuda pangakaardiga. Selleks on ettevõtjatel tarvis terminali, mida on võimalik nii osta kui ka rentida.

Tänu sellele, et kaardimakseterminalide ehk POSide rentimine on ettevõtjale üsna soodsaks muutunud, on Eestis võimalik kaardiga maksta väga paljudes kohtades. Vaid sularahal tegutsevad ettevõtjad on juba pigem erandid kui reeglid.

Kaardiga maksmise trendi toetavad pangad, kes pakuvad soodsate hindade ja kliendisõbralike tingimustega makseterminale. Valdav osa kaardikeskuse Nets Estonia hallatavatest terminalidest, hõlmates nii SEB, Danske, Nordea kui ka LHV panga kliente, on renditud. Vaid üksikud ostetakse aeg-ajalt välja, ütleb Netsi makseterminalide osakonna juhataja Urmas Kärsna. „Rentimine on ettevõtjale mugav, sest annab teatava vabaduse makseterminal vajaduse korral tagasi tuua,“ ütleb ta.

Aasta tipphooajad on kevad ja jõulud

Renditerminalide liikumises on märgata ka tugevat sesoonsust. „Aastas on kaks tipphooaega: kevad ja jõulud. Nendel perioodidel laename välja suurema osa akuga terminalidest,“ ütleb Kärsna, viidates ettevõtjatele, kes vajavad POSe paikades, kus on vaja liikuda, et paremini kliendini jõuda. Sellisteks kohtadeks on näiteks suviti rannarestoranid ja jäätisekioskid, talvisel perioodil laadad ja jõuluturud.

Kärsna sõnul tuuakse paljud suviseks hooajaks laenatud terminalid sügisel tagasi, jaanuaris tagastatakse enamik jõuludeks renditud terminalidest.

Ka suurüritused on töörohked, sest siis renditakse palju terminale, mis tuuakse lühikese aja jooksul tagasi. Nendeks on messid ja laadad, aga ka näiteks kontserdid, suvetuurid ja kasvõi laulu- ja tantsupidu. Kuigi igapäevaselt nõnda suurt renditerminalide voogu pole, peab varu sellisteks kordadeks olema tagatud.

POSid erinevad sidelahenduste poolest

Kliendile võivad tunduda terminalid, kuhu ta oma kaardi sisse pistab ja nelja numbri abil ostu sooritab, ühelaadsed, kuid tegelikult jagunevad POSid sidelahenduste järgi erinevateks tüüpideks. On LANi (Etherneti), GSMi/GPRSi akuga ehk kaasaskantavad, GSMi/GPRSi elektritoitel ehk statsionaarsed, samuti Bluetoothi ehk akuga terminalid, mis tegutsevad tugijaama leviulatuses. Sellisel juhul on sidelahenduseks LAN või dial-up ning on ka dial-up’i tüüp, mille puhul võimaldavad kõik elektritoitel terminalid dial-up-ühendust.

Statistika näitab, et viimastel aastatel statsionaarsete terminalide osakaal väheneb, akuga terminalide hulk aga suureneb. Eks see ole ka loogiline, sest aina rohkem hindavad nii kliendid kui ka ettevõtjad liikumisvabadust, mida akuga POS pakub. Nii ongi kõige populaarsemad renditerminalid akuga GSM/GPRS ja LAN. „Dial-up’i ühendusega terminale enam praktiliselt välja ei lähegi, sest suuremal osal kaupmeestest on olemas LAN-ühendus, mis võimaldab kiiremat teenindust,“ ütleb Kärsna.

Ettevõtjana tasub kindlasti põhjalikult analüüsida, kas makseterminali rent aitaks käivet tõsta. Kui jah, siis otsustage, millise sidelahendusega POS teile kõige paremini sobib. Funktsioon on neil sama, kuid kasutusvõimalused tihtipeale oluliselt erinevad.

Vaadake lähemalt: SEB lahendused kaadrimaksete vastuvõtmiseks.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.