Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlus - 31.10.2016
finantsvõimekus

Kuidas tuvastada ettevõtte riske ja ennetada probleeme

Kuidas tuvastada ettevõtte riske ja ennetada probleeme Foto: SEB

Selleks et vältida ebaõnnestumisi ja maandada riske, peaksite ettevõtte juhina tähelepanu pöörama mitmele firma finantstervist iseloomustavale suhtarvule.

Just nende suhtarvude alusel saate kõige lihtsamalt tuvastada ohtusid, aga ka efektiivsuse kasvatamise võimalusi.

1. Likviidsuskordaja

Likviidsuskordaja mõõdab, kuidas teie ettevõte suudab oma lühiajaliste varadega täita lühiajalisi kohustusi. Algandmed leiate bilansist ja valem on järgmine: (lühiajalised varad – laovarud) / lühiajalised kohustused.

Ettevõte saab oma lühiajaliste kohustuste täitmisega hakkama, kui likviidsuskordaja on suurem kui 1.

2. Ostjate käibesagedus

Ostjate käibesagedus mõõdab päevades, kui kiiresti kliendid teie ettevõttele keskmiselt arveid tasuvad. Käibevahendite juhtimine on seda lihtsam, mida väiksem on ostjate käibesageduse suhtarv.

Täpne maksetähtaeg oleneb küll majandussektorist, kuid Eestis jääb see tavaliselt vahemikku 7–30 päeva.

3. Varude käibesagedus 

Varude käibesagedus mõõdab päevades, kui pikalt varud või kaubad laos seisavad. See näitaja tuleb hoida optimaalsel tasemel, mis tagaks klientide kvaliteetse teenindamise, kuid väldiks olukorda, kus raha n-ö laos seisab.

4. Hankijate käibesagedus

Hankijate käibesagedus mõõdab päevades, kui kiiresti teie ettevõte hankijatele keskmiselt arveid tasub.

Kui käibevahendid on hästi juhitud ja kliendid korrektsed, siis enamasti ei tulegi laenuraha käibekapitalina kaasata. Ettevõtte kasvu edendamiseks on tihtipeale tarvis investeerida põhivarasse, mille soetamisel võib tekkida vajadus võõrkapitali ehk laenuraha järele.

5. Võimenduse tase 

Laenukohustusega ettevõtte puhul tuleks jälgida peale käibekapitali juhtimise mõõdikute ka võimenduse taset. See suhtarv näitab, kui kiiresti suudab ettevõte tasuda oma teenitud EBITDAst (inglise keeles: earning before intresses, taxes, deprecation and amortisation) ehk intressi-, maksu- ja amortisatsioonieelsest kasumist kõik laenukohustused. EBITDA leiate kasumiaruandest.

Jagades EBITDA bilansis olevate laenukohustustega, saategi teada võimenduse taseme. Ka selle suhtarvu piirmäärad olenevad sektorist, kuid üldiselt võiks võimenduse taseme näitaja olla maksimaalselt 3–4.

Nende viie mõõdiku igakuine jälgimine aitab teil varakult tuvastada riske ja ennetada probleeme.

Korra aastas peaks aga kindlasti tegema põhjalikuma analüüsi. Selle tarbeks pakume ettevõtetele võimalust tulla käibekapitali nõustamisele. Käibekapitali nõustamine aitab kavandada ettevõtte rahavoogu, maandada riske ja leida uusi ärivõimalusi. 

Kui soovite käibekapitali nõustamist, võtke meiega ühendust, saates e-kirja aadressil või täites kontaktivormi.

 


Kauri Kübar
kliendihaldur

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.