Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlus - 02.02.2016
innovatsioon | ettevõtlus

Kuidas on ettevõtlus ja innovatsioon omavahel seotud?

Kuidas on ettevõtlus ja innovatsioon omavahel seotud?

Ettevõtted on tänapäeval teadlikud, et pärast edukat uuendustesse investeerimist võib tootmiseks ja teenuste osutamiseks vaja minna vähem ressursse ning et sellel võib olla ettevõtte finantsseisule positiivne mõju. SEB jaepanganduse ja tehnoloogia valdkonna juht Eerika Vaikmäe-Koit selgitab, kuidas on ettevõtlus ja innovatsioon omavahel seotud. 

Miks SEB korraldab oma klientidele innovatsioonilaborit?

Meie eesmärk on arendada ja hoida pikaajalisi kliendisuhteid. Viimasel aastakümnel on ärikeskkond kiiresti muutunud ja pole näha, et muutuste tempo raugeks. See on proovikivi nii klientidele kui ka meile endile.

Muutuste ajendeid on mitu, need erinevad ettevõtlussektorite kaupa. Kuid üks ühine nimetaja kõigi sektorite puhul on kliendi teisenevad ootused. Konkurentsis püsimise nimel peavad ettevõtjad iga päev arenema ja pingutama. Uutel tulijatel on üha lihtsam turule siseneda, sest äritegevus muutub järjest rahvusvahelisemaks.

Näeme suurt potentsiaali selles, kui juba toimivad ettevõtted seavad üha teadlikumalt oma äriarenduse sihte, katsetavad ärimudeli valmisolekut tulevikuks ja püüavad senisest enam eristuda. Mida enam suudame innustada ja julgustada oma kliente tulevikuks valmistuma, seda pikaajalisemaks meie kliendisuhted kujunevad.

Miks Sa arvad, et see toob meile ja meie klientidele pikaajalist kasu?

Usun, et iga ettevõtja mõtleb tuleviku peale. Tegelikkuses on muutujate hulk sedavõrd suur, et tulevikukindlat ärimudelit pole võimalik luua. Kuid mida süsteemsemalt ja struktuursemalt on ärimudel läbi mõeldud ning mida enam on selle komponente analüüsitud ja katsetatud, seda suurema tõenäosusega suudab ettevõte uue olukorraga aegsasti kohaneda.

Teine kasu on see, et kliendi probleemi uuel moel lahendades jõuame uue ärivõimaluseni.

Kas võid eelmise aasta kohta tuua mõne eriliselt hea näite? Kas kliendid teevad juba midagi teisiti?

Nii lihtne see uuendustegevus pole, et käin ühel päeval põneval üritusel ja homme tegutsen teisiti. Inimeste harjumused on erakordselt tugevad, raske on loobuda praegustest tõekspidamistest ja seada liigse tormakusega ohtu juba loodud väärtused.

Samas on teada ettevõtteid, kellele aastatagune kogemus oli alguspunkt suuremate muudatusideede elluviimiseks. Mõnele osalejale oli varem tundunud, et ta on justkui üksi oma suurte küsimustega. Nähes aga teisigi samas situatsioonis, asuti julgemalt nendele keerulistele küsimustele vastuseid otsima. Mitme osalenu kinnitusel lõime aastataguse üritusega poolikutele mõtetele struktuuri ja suunasime seeläbi ettevõtteid sihikindlamalt uuendusi ellu viima.

Kas ettevõtted teevad uuendusi uuenduste pärast?

Uuendamine uuenduste pärast pole mõttekas. Usun, et enamikku ettevõtteid innustab siiski soov kasvada või hirm tuleviku ees. Loomulikult on ka neid, kes tahavad luua endale novaatori kuvandit, et küsida seejärel kõrgemat tasu. Kuid niisugune strateegia ei saa olla pikaajaline.

Lubadus peab ennast ka välja kandma: tuleb luua sisuline väärtus, mis lahendab uuel moel kellegi tegeliku probleemi. Meie väikese siseturu ja majandusarengu kontekstis ongi ainus väljapääs ning kasvuvõimalus areneda uuenduspõhiseks majanduseks.

 


Evelin Allas
SEB kommunikatsioonijuht

 


Soovitame lugeda

02.02.2016
24.09.2019

Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.