Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlus - 02.10.2019
ettevõtlus

Kasvata Ajujahil oma äriideest ettevõte

Kasvata Ajujahil oma äriideest ettevõte Foto: Ajujaht

SEB on uhkusega Eesti suurima äriideede konkursi Ajujahi peatoetaja. Ajujahi tiimijuht Harri Tallinn selgitab intervjuus, miks Ajujaht on parim võimalus oma äriidee eluvõimekuse testimiseks ja sellele kiirenduse saamiseks.

Millist kasu on Ajujaht andnud Eestis elavale inimesele, kes ei võta Ajujahist osa?


Kuidas kasu defineerida? Ajujahist on tulnud hulk Eesti ettevõtteid, kes annavad inimestele tööd. Bolt (endine Taxify), Click’n’Grow ning GoWorkaBit, mis vahendab eestlastele väga erinevaid tööotsi. Lisaks on loodud mitmeid uusi teenuseid. HoneyPower spordigeelid meeldivad sportlastele, sest nad pole sünteetilised. Timbeter aitab puidu mahtu metsas mõõta lihtsamalt kui varem.

Tutvun statistika ja varasemate võitjatega. 

Nimeta kolm asja, millest saavad Ajujahil osalejad enim kasu.

  1. Võrgustik. Ligipääs koostööpartneritele ja ingelinvestoritele. Mitmed Ajujahi sponsorid ja tegijad suudavad häid tiime eksportida välismaa turgudele.
  2. Arenguprogramm ehk kiirendi ja selles korraldatavad koolitused. 30 parimat saavad tipptasemel koolitusi, mentorlust ja ligipääsu laiale kontaktvõrgustikule.
  3. Tähelepanu. Ajujahi TOP 100 hulka pääsemine, rääkimata finaali jõudmisest, toob palju tähelepanu. Ajujahil on ka oma telesaade, mis tõmbab tähelepanu.

Ajujahi arenguprogrammi saab ideid esitada 27. oktoobrini.

Milliseid alustavate ettevõtjate nõrkusi on Ajujaht aidanud leida?

Ei tehta piisavalt kodutööd. Kõige lihtsam viis testida, kas su ideel on jumet või on see idee juba kellelgi töös, on seda guugeldada. Tuleb vaadata, mis ümberringi toimub.
Mõeldakse, et palju on tehnilisi lahendusi ja äppe, aga üheski pole seda ägedat tööriista. Järeldatakse, et see on unikaalne lahendus, mis võiks täiega lennata. Tegelikkuses see ei tööta, sest kui keegi selle oma rakendusse lisab, siis on äri upakil.
Nõrkusena näeme ka kiirustamist. Tahetakse kõike ja korraga. Ei panda prioriteete paika ega mõelda läbi, mis on oluline. Keskendutakse vahvatele täiendustele, aga idee keskne punkt on mõtestamata.

Mis eristab Ajujahi kõige edukamaid tiime nõrgematest?

Võimekus, oskused ja teadmised. Tipud suudavad oskusi võimekalt kombineerida, neil on tiimis eri tausta ja pädevusega inimesed. Nad oskavad kaasata spetsialiste ja spetsiifilist know-how’d mujalt üksikasjade jaoks.
Hästi olulise asjana hindab Ajujahi žürii tiimi võimekust edasi liikuda ning enda vigadest õppida. Ajujaht on turvaline keskkond, kus äriidee proovile panna. Tasub võtta riske ja kasutada seda võimalust programmis osaledes.

Kas edukaks saamiseks on vaja ka õnne?

Jah, õnnel on oma roll. Eriti idee ajastusega. Esimese Ajujahi võitnud idee aastal 2008 oli lahendus, kus saanuks anda telefonile häälkäskluse kalendrikirje lisamiseks. Sel ajal polnud veel õiget tehnoloogiat, täna on iPhones Siri ja saad seda teha. Vahel õnnestub lihtsalt kohtuda õigete inimestega õigel ajal, kontaktidest sõltub tänapäeval palju.

Mida Sa ütleksid inimesele, kel on idee ja kes tahaks osaleda Ajujahil, aga pelgab ettevõtmist aja või energia puudumisel?

Aega ei ole kellelgi üle, millegi ära tegemiseks peab aega võtma. Ajujahi arenguprogrammis on võimalik ajaga laveerida, eriti logistika mõttes, nt kasutades kohtumisteks Skype’i.
Ajujahil osalejad on alati öelnud, et seltskond (žürii, konkurendid, mentorid, koolitajad, toetajad) annab rohkem energiat kui programm võtab.
Kaotada pole midagi. Ajujaht on parim paik, kus testida oma äriidee eluvõimekust ja sellele kiirendust saada. Isegi kui head äriideed ei ole, siis on Ajujaht hea koht, kus enda mõttevälgatusele tagasisidet saad. Samuti on Ajujaht hea kasulik läbimõeldud äriideele. Nende puhul aitab Ajujahi arenguprogramm aru saada, kas on ainest ärimudeliks või mitte. Kui on, siis Ajujahiga kaasnev võrgustik ja rambivalgus aitab suurendada võimalust kaugemale jõuda.

Paljud ideed, mis on Ajujahile esitatud, ei ole siiski saanud tooteks ega teenuseks?

Ideid on sageli rohkem kui jõutakse ellu viia. See ei ole Ajujahi eripära, see on nii igal pool. Saunas räägitakse samuti maailma parandavatest ideedest, aga mis neist ära tehakse on iseasi. Igaühel on nädalas piiratud aeg ja küsimus on prioriteetides. Kui ei proovi, siis on kindel, et oma ideega kuhugi ei jõua.

Ajujahil algab kolmeteistkümnes aasta. Kuidas on Ajujaht aastatega kasvanud?

Esimesed viis aastat oli Ajujaht ideekonkurss, pigem suunatud tudengitele. Sealt hakkas kasvama ja kahtlemata mõjutas seda kogu start-up ettevõtluse kasv. Ajujaht on olnud silmapaistev teerajaja ja leian, et märgatava mõjuga Eesti majanduse ökosüsteemile.
Kuus aastat tagasi muutsime suunitlust ideekonkursist praktiliseks kogemuseks, mis annab tööriistad, teadmised ja võrgustiku, et kasvatada oma idee ettevõtteks. Uus lähenemine on toonud Ajujahile üha küpsemaid ideid. TOP 30 hulka jõudmiseks peab olema midagi ette näidata - prototüüp, väga hea meeskond, erialast tulenev kvaliteetne oskusteave ja võrgustik.

Millal võiks Ajujaht kasvada ülebaltiliseks?

Pole ühtegi põhjust, miks ei võiks kasvada. Kui vastame küsimustele kuidas võiks toimida ülebaltiline koostöö ja mis oleks selle konkursi eesmärk, siis ma ei näe piiranguid. Ajujahi eesmärk on levitada Eesti inimeste seas ettevõtlikust. Meil on olnud osalejaid väljaspool Eestit, nt Läti tiim, mis jõudis suisa televooru. Kuna Ajujahti viiakse läbi suuresti eesti keeles, peab tiimil olema tugiisik, kes saab eesti keelest aru.Ajujahi arenguprogrammi saab ideid esitada 27. oktoobrini. Oma äriideed on oodatud esitama kõik – nii noored kui kogenumad, õppivad kui töötavad kui ka need, kel juba ettevõtluskogemus olemas, kuid soovivad karjäärimuutust. Ideid saab esitada siin.


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.