Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Ettevõtlus - 07.05.2019

Kas kasum kaalub üles puhta looduse?

Kas kasum kaalub üles puhta looduse? Foto: Avantgarde Concept, Unsplash

Erinevate suurprojektide tuules on keskkonnatemaatika olnud viimastel aastatel varasemast enam fookuses ning raputanud nii poliitikat kui ka ettevõtluskeskkonda. Värske SEB Baltic Business Outlook (BBO) uurimus näitas, et Eesti väikese- ja keskmise suurusega ettevõtetest (VKE-dest) peab keskkonnasäästlikku käitumist oma tegevuses oluliseks 64% ettevõtetest.

SEB jaepanganduse valdkonna juht Ainar Leppänen leiab, et iseenesest ei ole 64 protsenti halb tulemus: „Tervelt kaks kolmandikku ettevõtjatest mõistavad, et loodussäästlik tegutsemine on oluline. Samas teisalt kui tahame õigustada eestlaslikku enesetaju loodusrahvana, võiks see protsent olla tegelikult kõrgem.“ Samas rõhutas Leppänen, et BBO uuring keskendus VKE-dele, mille ökoloogiline jalajälg on enamasti väiksem ning tihedas konkurentsis läheb tähelepanu siiski põhitegevusele, milleks on ja peabki olema kasumi teenimine.

„Vastutustundlik äritegevus tähendab sisuliselt seda, et ettevõte ei sea oma eesmärgiks ainult kasumi teenimist – see on niikuinii äritegevuse mõte  – vaid ka seda, kuidas seda kasumit teenitakse ning mil viisil ja kuhu see kasum kulutatakse,“ selgitas Leppänen. Leppäneni sõnul on oluline, et ka Eesti ettevõtted prooviks rohkem mõelda sellele, milline on ettevõtte mõju töötajatele, kogukonnale, ühiskonnale, loodusele ning ärikultuurile. „Ärikultuuri puhul tekitab muret asjaolu, et vastutustundlikke äritavasid ei peeta hetkel nii oluliseks kui varem. Võrreldes möödunud aastaga, langes VKE-de hinnang ärikultuuri tähtsusele viiepalliskaalal 4,3-lt punktilt 3,9-le,“ nentis Leppänen.

Positiivse külje pealt näitas SEB uuring, et sarnaselt varasemate aastatega proovivad VKE-d üha enam investeerida oma töötajatesse läbi nende koolitamise ning seda sõltumata töötajate vanusest. „Ettevõtted ise peavad oluliseks töötajatesse panustamist. Suure teenindusettevõttena püüame ise ka olla eeskujuks suurematele ja väiksematele ettevõtetele. Meil töötab täna inimesi neljast eri põlvkonnast ja me otsime pidevalt viise, kuidas töötajaid arendada ja motiveerida,“ ütles Leppänen. Veel pööravad eriliselt tähelepanu oma töötajate koolitamisele ja arendamisele tööjõumahukad sektorid nagu näiteks majutus- ja toitlustussektor, tervishoiuasutused ning tööstus.

SEB Grupp korraldas kuuendat aastat järjest Baltimaades uuringu, millega kaardistati väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete (VKE) ootusi majandusaastaks 2018. Baltimaade majandusbaromeetri (Baltic Business Outlook) uus väljaanne teeb projektist kokkuvõtteid ja tutvustab üle 4276 eelmisel sügisel uuringus osalenud Balti VKE vaateid. Eestist osales uuringus 1565 VKE-d.

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.