Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Auto - 25.05.2017
auto ostmine

VIDEO: Millele pöörata tähelepanu kasutatud auto ülevaatamisel?

Kasutatud autode turult võib iga soovija leida endale sobiva sõiduki, kuid ostu õnnestumiseks on tarvis korralikult süveneda ja jälgida mitmeid pisiasju. Vaadake videost, mida enne ostu sooritamist võiks kasutatud auto puhul silmas pidada.

Taustakontroll internetis

Kui olete auto välja valinud, siis tehke kõigepealt ise väike eeltöö. Maanteeameti kodulehel on võimalik teha autole taustakontroll. Selleks on vaja teada auto kere- ja registreerimisnumbrit. Aus automüüja avaldab need ostjale kõhklemata. Nõnda toimides on teil esmane pilt auto ajaloost Eestis: läbisõit graafikuna, liikluskahjud, ülevaatus ja kindlustuse kehtivusaeg.

Auto külgi ja katust tuleks põhjalikult uurida

Võimalusel minge autot vaatama valgel ajal ning kuiva ilmaga, sest siis paistavad defektid paremini välja. Jälgige, et autol ei oleks kummaliselt suuri uksevahesid ja kõik iluliistud sobiksid kenasti kokku. Vaadelge auto külgi ja katust hoolikalt, et seal ei esineks n-ö lainetust – kühme või lohke. Tasub teada, et auto katus on (katuseplekki vahetamata) raskesti taastatav, kuna seda on plekkseppadel väga raske sirgeks saada.

Milline on mootori välimus?

Sõiduki mootor ei paku tavainimesele väga palju infot, kui sellele lihtsalt peale vaadata. Siiski, kui mootor on pealt tolmune ja kuskilt märgi või niiskeid kohti ei paista, siis on see hea märk. Värskelt pestud mootor võib viidata õlilekkele, aga see ei pruugi tingimata nii olla.

Rehvid annavad palju infot

Kasutatud auto puhul on oluline jälgida ka rehvide korrasolekut. Need võivad tihtilugu maksta rohkem kui mõne pisikriimu eemaldamine, millele inimesed kipuvad omistama märksa suuremat tähelepanu. Eriti kulukad on suuremõõdulised rehvid: kogu jooks võib maksta kordi rohkem kui näiteks auto stange värvimine.

Rehvi ebaühtlane kulumine viitab aga sillaprobleemidele ja see tähendab, et suure tõenäosusega vajab selle auto veermik remonti.

Kas salongis kõik töötab?

Salongis tasub jälgida, kas iga nupp teeb seda, milleks see on mõeldud. Lisaks vaadake, kas kõik armatuuri märgutuled kustuvad pärast auto käivitamist. Kas turvavööd liiguvad sujuvalt edasi-tagasi?

Mõnikord ei tööta kliimaseade ja müüja seletab, et kliimaseade on lihtsalt tühi. See on õige, kuid enamasti on seade tühi põhjusega, näiteks võib olla kliimaradiaator katki, kliimapump rikkis või torud lekkida.

Visuaalselt võiks jälgida ka armatuurlauda: kas sellel on pragusid ning kas turvapatjade katted on siledad. Armatuurlauda puuritud augud viitavad nt eelmise omaniku mobiilihoidikule. Kui auke on palju, siis on võimalik, et seal on olnud mingid suuremad seadmed (nt takso või turvafirma puhul).

Istmete korrasolekut võiks samuti hoolega vaadelda: suitsuaugud, narmendavad kohad jne. Kas istme äär on rohkest istumisest kulunud ning ära vajunud? Samal ajal tasub aga teada, et tootjate salongimaterjalid on väga erineva kvaliteediga.

Proovisõidul võib avastada rikkeid

Kindlasti tasub teha proovisõit ja katsetada, kuidas sõiduk kiirendab: kas on kuulda kõrvalisi helisid või tunda roolis vibratsiooni. Äkki auto kisub ühele või teisele poole? Pange tähele, kuidas auto pidurdab: kas piduripedaal hakkab vibreerima või masin kaldub? Kõik see viitab kulumisele või isegi riketele.

Mõnikord on veidi suurem läbisõit parem

Vahel on kasulikum soetada suurema läbisõiduga auto. Kuna paljudel sõidukitel on hooldusgraafikus märgitud suur hooldus, mille käigus vahetatakse hammasrihm või mõni muu kulukas detail, siis on hea soetada sõiduk, millel on see kõik juba tehtud. Vähem sõitnud autol seisavad kulukad tööd alles ees.

Kui auto on üle vaadatud ja tundub sobiv, siis enne lõpliku otsuse langetamist võiks pöörduda sõiduki margiesindusse. Müügiplatsil on tänapäevase auto tehnilist seisundit sajaprotsendiliselt väga raske hinnata ka neil, kes tegelevad autodega iga päev. Seega võiks sobiva auto tehniline kontroll toimuda margiesinduses, kus on olemas õiged diagnostikaseadmed ja väljaõpe.

Mida teha, kui auto on välja valitud?

Kui soovite enne tegutsema asumist nõustamist, siis saatke meile teade - . Teiega võetakse ühendust, et kokku leppida individuaalne nõustamisaeg. Kui olete sobiva sõiduki välja valinud, siis esitage personaalse liisingupakkumise saamiseks liisingutaotlus.

Video valmis koostöös Silberauto Ülemiste esindusega.


Veel artikleid

Arhiiv

Uus sõiduk kiirelt ja mugavalt

Uus sõiduk kiirelt ja mugavalt

  • Uued ja kasutatud autod
  • Lihtne asjaajamine
  • Hea kindlustuspakkumine

Liisingust lähemalt

 

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.