Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Auto - 09.01.2018
autoliising

Uue auto ostmine – peamised asjad, millele tuleb mõelda

Uue auto ostmine – peamised asjad, millele tuleb mõelda Foto: iStock

Toome välja peamised aspektid, millele uue auto ostmisel mõelda. Salongist auto ostmine annab võimaluse valida just endale meelepärase värvi, varustustaseme, mootori, käigukasti ja lisavarustusega sõiduk. Põhjalik ülevaade uue autoga seotud ühekordsetest ja jooksvatest väljaminekutest ning muudest tingimustest annab selgema arusaama, millega arvestada tuleks, et suur ost võimalikult positiivne oleks.

Alustage oma võimaluste hindamisest

Uue auto ostmisel tuleks alustada oma vajaduste ja soovide hindamisest ning langetada kaalutletud otsus. Sobiva auto leidmisel on tehinguks kaks varianti - sõiduk koheselt välja osta või kasutada autoliisingut. Kui osta auto liisinguga, on mõistlik esmajärjekorras uurida pangast, kui suurt igakuiste kohustuste suurust saate endale lubada, ehk millises hinnaklassis sõidukit võiksite vaadata. Vastavalt sellele kujuneb ka esmase sissemakse suurus, mis üldiselt on 10% - 20% auto hinnast. Oma rahalisi võimalusi teades on juba lihtsam autoturul orienteeruda.

SEB autoliisingu kalkulaatoriga  saate arvutada kui suure liisingu te oma praeguste kohustuste ja sissetulekute järgi saaksite võtta.

Auto ostuhind

Oluline on teada, et salongis väljasolev hind on vaid esialgne pakkumine, millele lisandub summa soovitud lisavarustuse (ohutuspakett, talverehvid, metallikvärv, signalisatsioon, kliimaseade jne) ja soetamiskulude näol (auto registreerimine Maanteeametis, liiklus- ja kaskokindlustus).

Uued mudelid ja juba turul olnud mudelid, mis on saanud nn facelifti on tihtipeale kallima hinnaga. Kauem turul olnud mudelite puhul on hind enamasti soodsam ja tehakse ka suuremaid allahindlusi (peamiselt enne mudeli värskendust).

Lugege lisaks: Uue auto liisimine on kiire ja mugav

Ülalpidamiskulud

Uue auto ostmisel koostage eelarve, kui palju oleksite nõus ühes kuus auto peale kulutama. Liisingmaksele lisaks on vaja tasuda ka liiklus- ja kaskokindlustuse eest, millest viimane on üldjuhul liisingautodele kohustuslik. Samuti saab umbkaudu arvutada välja ka igakuiselt kütusele kuluva raha. Võimsama mootoriga auto võib pakkuda küll head sõiduelamust, aga samas on ka kindlustusmakse suurem ja kütusekulu kõrgem. Auto ülalpidamiskulude eelarvesse kuuluvad ka hoolduskulud, mille kohta täpsema info saab autosalongist. Hooldusvälbad ja  -kulud võivad vastavalt margile ja mudelile olla täiesti erinevas suurusjärgus.

Garantiitingimused

Uue autoga tuleb alati kaasa tootjapoolne garantii, mis tagab defektse osa tasuta parandamise või välja vahetamise. Garantii puhul peab arvestama mitme aspektiga. Garantii ei kehti sõiduki loomuliku kulumisega tekkivatele kahjudele. Näiteks rehvide ja piduriketaste vahetamine jääb autoomaniku enda kanda. Et garantii kehtiks, peab autoga käima ametlikus esinduses korralistes hooldustes.

Garantii võib muuta kehtetuks autole mitte sobiva ja tootja poolt mitte lubatud lisavarustuse (näiteks gaasiseadme) paigaldamine või auto ümber ehitamine, samuti auto mittesobilikul viisil kasutamine (sõiduautoga autospordivõistlustel osalemine). Kuigi uue auto garantii kestvus võib kehtida olenevalt margist kuni 7 aastat, tuleb tähele panna, et erinevatele osadele on garantii erineva pikkusega. Keregarantii kehtimiseks peab enamasti igal aastal kerekontrollis käima, isegi kui korralisel hooldusel peaks käima harvem.

Uue auto kättesaamise aeg

Uue auto kättesaamise protsess võib võtta aega. Olenevalt varustuse, värvi, mootori ja muudest kombinatsioonidest võib tehasest tellimise periood ulatuda kuni poole aastani (mõningatel juhtudel isegi kauem). Loomulikult on automüüjatel olemas mudeleid ka laos kohapeal, kuid alati ei pruugi need sobituda ostja soovidega.

Hea eeltöö ning läbimõeldud otsus tagavad uue auto ostmisel pikaaegse rahulolu. Olles teadlik igakuistest kuludest ja garantiile seatud tingimustest, on lihtsam oma eelarvet planeerida ning vältida ootamatuid kulusid.

Kui olete auto välja valinud, täitke liisingutaotlus, kui aga soovite enne valiku tegemist oma liisinguvõimalusi arutada, siis kontakteeruge meiega aadressil .

 


Mihkel Külaots
vabakutseline ajakirjanik

 

 

Tutvuge teenuse tingimustega lehel seb.ee ja vajaduse korral pidage nõu asjatundjaga. Autoliisingu krediidi kulukuse esialgne määr on 3,77% aastas järgmistel näidistingimustel: sõiduki hind koos käibemaksuga 15 000 eurot, sissemakse 1500 eurot (10% sõiduki hinnast),  jääkväärtus 25% sõiduki hinnast, kasutusse võetav krediidisumma koos käibemaksuga 13 500 eurot, intressimäär 3,00% aastas krediidijäägilt (intressimäär koosneb kuue kuu euriborist ja marginaalist 3,00%; 25. novembril 2015 oli kuue kuu euribor –0,0310%. Euribori negatiivne väärtus arvestatakse intressi arvutamisel võrdseks nulliga, lepingus fikseeritud euribor võib muutuda iga kuue kuu järel, marginaal on fikseeritud lepingu lõpuni), tagastamine viie aasta jooksul 60 igakuise annuiteetmaksena, mis esimesel kuuel kuul on 184,67 eurot, lepingu sõlmimise tasu 225 eurot, makstakse lepingu sõlmimisel. Kliendi makstav kogusumma on 16 602,55 eurot. Liisinguperioodil peab liisitud sõidukil olema kasko- ja liikluskindlustus. Kindlustamise kulusid ei ole kulukuse määras arvesse võetud.

Veel artikleid

Arhiiv

Uus sõiduk kiirelt ja mugavalt

Uus sõiduk kiirelt ja mugavalt

  • Uued ja kasutatud autod
  • Lihtne asjaajamine
  • Hea kindlustuspakkumine

Liisingust lähemalt

 

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.