Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Auto - 04.04.2018
auto ostmine

Millist eeltööd nõuab üle 10 aasta vanuse auto ostmine

Millist eeltööd nõuab üle 10 aasta vanuse auto ostmine Foto: Maxime Gauthier (Unsplash)

Kasutatud autosid ostetakse eelkõige odava hinna tõttu, mõned luksusautod võivad isegi maksta vähem kui keskmine uus pereauto. Toome välja, millist eeltööd nõuab üle 10 aasta vanuse auto ostmine, et saada võimalikult töökindel masin.

Vaadake lisaks: Autolaenuga saate osta ükskõik millise endale sobiva sõiduki

Alustage taustauuringust internetis

VIN-koodi ja registrinumbri järgi saab kontrollida auto tausta Maanteeameti e-teeninduses. Eesti Liikluskindlustuse Fondi kodulehel saab kontrollida liikluskahjusid.

Välismaalt saabunud auto puhul võib aidata VIN-koodi otsing Google’is, margiesinduses tehtav hooldus- ja remondiajaloo päring ning eelmise asukohamaa liiklusregistri päring.

Sellele lisaks tasub foorumitest ja mujalt internetist uurida konkreetse mudeli tüüpvigu.

Proovige mitut samasugust autot

Kui olete konkreetse margi ja mudeli välja valinud, tasub leida mitu sarnast müügis olevat masinat, need oma silmaga üle vaadata ja proovisõitu teha. Üle kümne aasta vanused autod võivad puuduliku hooldamise korral olla juba üsna kehvas seisukorras - mitme auto proovimine annab selge ülevaate, missugune neist töötab ja liigub paremini ning on paremas seisukorras.

Ostueelne kontroll margiesinduses või autohoolduses

Auto tehnilise seisukorra väljaselgitamiseks tasub lasta see spetsialistil enne ostu üle kontrollida. Silmas tuleb pidada asjaolu, et sellist teenust pakkuvad ettevõtted teostavad ostueelset kontrolli eri põhjalikkusega. Samuti tuleb arvestada, et vaatamata kontrollile võib esineda puudusi, mis jäid leidmata või mida ei suudetud tuvastada (näiteks osad, mis ei ole küll katki, kuid on juba kulunud ja vajavad lähitulevikus vahetamist).

Vaadake auto ise üle

Üle kümne aastased autod võivad sõltuvalt eelmise omaniku heaperemehelikkusest või selle puudumisest olla väga erinevas seisukorras. Lisaks margiesinduses tehtud ostueelsele kontrollile tuleb välja valitud auto ise põhjalikult üle vaadata. Tehke endale selgeks, kas auto on teie jaoks rahuldavas seisukorras.

Esmapilgul väikesed vead (roostetäpp, kulunud rehvid, katkine tuli) võivad ootamatult kulukaks osutuda. Võimalusel laske müüjal vead enne tehingut parandada, et vältida pärast auto soetamist kohe remondile raha ja aja kulutamist.

Vaadake videot: Millele pöörata tähelepanu kasutatud auto ülevaatamisel?

Ostke kindla hooldusajalooga auto

Ostes auto, millel on tõendatav ja korraliselt teostatud hooldusajalugu, võite olla kindel, et see on hooldatud nii, nagu tootja ette näeb. Puuduliku hooldusajalooga autod võivad olla ülemääraselt kulunud. Seda ei pruugi esmapilgul näha olla, seetõttu on targem ebaselge ajalooga autosid vältida.

Ostke usaldusväärse müüja käest

Kasutatud autot on kindlam osta pigem usaldusväärse ettevõtte kui eraisiku käest. Mitmed kasutatud autosid müüvad ettevõtted pakuvad pruugitud sõidukitele teatud pikkusega garantiid ning neile on lihtsam vajadusel pretensioone esitada. Eraisikud sõidukit müües garantiid ei anna ning ka pretensioonide esitamine võib olla keerulisem.

Nii ettevõtte kui ka eraisiku kohta võib enne tehingu sooritamist teha internetis taustauuringu - kas kellelgi on varem nendega probleeme olnud, kas ettevõttel on suured maksuvõlad (ja pankrotioht) ja muud ohukohad.

Juriidilise isiku kohta saab infot krediidiinfo kodulehelt, äriregistrist ja otsingumootorist. Tasub kontrollida ka ettevõtte omanike tausta.

Olge valmis lisakuludeks

Kui ostate üle kümne aasta vanuse auto, siis tasub iga kuu veidi raha kõrvale panna, et luua auto remondifond. Kuna tegu on siiski kasutatud autoga, lakkavad ühel hetkel mõned detailid vanuse tõttu töötamast ja kuluosad jõuavad oma kasutusaja lõpule, lisakuludeks tasub pigem valmis olla.

Võimsamatel ja luksuslikumatel autodel on tavaliselt ka kallimad varuosad, hooldused ja suurem kütusekulu. Seega võib esmapilgul soodne auto hind (eriti just kasutatud luksusautode puhul) olla petlik - ülalpidamiskulud võivad auto omamise kogukulu märkimisväärselt tõsta.

 


Mihkel Külaots
vabakutseline ajakirjanik


Veel artikleid

Arhiiv

Uus sõiduk kiirelt ja mugavalt

Uus sõiduk kiirelt ja mugavalt

  • Uued ja kasutatud autod
  • Lihtne asjaajamine
  • Hea kindlustuspakkumine

Liisingust lähemalt

 

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.