Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Auto - 03.07.2017
auto ostmine | ettevõtlus | autoliising

Milline auto ettevõttele osta?

Milline auto ettevõttele osta? Foto: iStock

Auto ostmine ettevõttele on suur otsus – see peab ettevõttele maksimaalselt kasu tooma ja seega tuleb leida sobivaim sõiduk. Enne margi ja mudeli valimist tuleks selgeks teha, mis on ettevõtte täpne vajadus.

Esinduslik sedaan on ehk ahvatlev valik, aga kui põhiliseks tööülesandeks on kaubavedu, siis tuleks soetada midagi praktilisemat. Kui aga autot on vaja ainult kliendikohtumisteks ja seda ei kasutata kaubavedudeks, siis on sedaan just õige valik.

Samuti tasub analüüsida ettevõtte paariaastast perspektiivi. Kui väiksem auto vastab küll praegustele vajadustele, aga samas on ette näha töömahu suurenemist järgmise poole aasta jooksul, siis võib see kiiresti ebapraktiliseks muutuda.

Samal eesmärgil tuleks üle vaadata kogu autopark ja selle võimalused. Mõnele ettevõttele on vaja ühe suure kaubiku asemel hoopis kahte väiksemat, et näiteks väiksemõõtmelist kaupa paljudesse kohtadesse vedada. Ja vastupidi, kui on vaja sõita ainult mõne sihtkohta vahel ning kogused on suured, tasub mõelda pigem mahukama kaubiku peale.

Uus või kasutatud auto?

Ka auto vanus on üks valikukriteeriumeid. Uue sõiduki eeliseks on see, et auto tuleb otse tehasest ning müüjaks on usaldusväärne maaletooja. Samuti on sellel nüüdisaegne tehnoloogia ja turvavarustus, pealegi on uusi autosid ostes ettevõtte autopark ühesugune (järelturult sõidukeid valides on raskem sobilikke samasuguseid mudeleid leida).

Samas on uus auto alati kallim kui kasutatud ning selle turuväärtus hakkab kohe langema – amortisatsioon on kõige suurem just esimestel aastatel. Seetõttu tasub kaaluda ka kasutatud auto ostmist, sest selle hind on soodsam ning turuväärtus väheneb aeglasemalt.

Lugege lisaks: Kasutatud auto ostmine ettevõttele

Auto omamise kogukulu

Ostuotsuse tegemisel on oluliseks faktoriks auto hind, liisingu korral ka kuumakse. Seega on otstarbekas kokku arvestada kogu auto omamise kulu (TCO, total cost of ownership). Sinna alla kuuluvad lisaks soetuskulule kasko- ja liikluskindlustus, kütuse-, remondi-, hooldus-, rehvikulutused jms. Kui uue auto puhul on soetuskulu tavaliselt kõrgem kui kasutatud autol, siis remondile ja kuluosadele kulutatav summa on palju väiksem. Väga vana auto puhul võib märkimisväärselt soodne hind ahvatlev olla, aga kui seda ei saa äritegevuse jaoks kasutada, sest kuluosade vahetamiseks või remondiks kulub palju aega, siis jääb üsna arvestatav tulu saamata.

Prognoositav kogukulude võrdlemine eri variantide puhul annab selge ülevaate eeldatavast väljaminekust, mida on võimalik ettevõtte eelarvesse planeerida.

Sõitude eesmärk

Auto ostmisel ettevõttele on soovitatav paika panna ka selle kasutamise põhimõtted.

Maksustamise mõttes on oluline, kas tehakse ainult ametisõite (neid, mis on äritegevuseks vajalikud) või kasutatakse autot ka tööga mitteseotud sõitudeks. Erasõitude puhul kaasneb üldjuhul ka maksukoormus.

Kindlasti tasub sõidu tüüpide tõendamise vajaduse ning sellega seotud maksukoormusega ennast enne auto ostmist kurssi viia, sest lisakulud võivad tugevalt mõjutada ostuotsust. Samuti võib kaaluda, kas töötajale on võimalik autokompensatsiooni maksta olukorras, kus ametisõitudeks on mõistlikum kasutada erasõidukit. Kui töötajale ja ettevõttele selline variant sobib, saab ettevõte esialgu hakkama ilma vahetult autopargiga seonduva püsikulu ning kohustuseta.

Kui autopark on suur, tasuks mõelda ka lahendustele, mis hõlbustavad selle juhtimist, näiteks liisingu puhul täisteenusliisingule, aga ka GPS-il põhinevatele teenustele, mis võimaldab sõltuvalt teenusepaketist plaanida ökonoomsemalt sõiduteekonda, kasutada kütusekulu optimaalselt, luua lihtsalt sõidupäevikuid jne.

Kuigi uue auto ostmine ettevõttele esindussalongist on kindel ja väga paljudel juhtudel ka mõistlik ja eelistatav valik, tasub teatud juhtudel kaaluda ka (vähe)kasutatud auto soetamist.

Lugege lisaks: Auto liisimine ettevõttele

Kui olete auto välja valinud, täitke liisingutaotlus, kui aga soovite enne valiku tegemist oma liisinguvõimalusi arutada, siis kontakteeruge meiega aadressil .

 


Mihkel Külaots
vabakutseline ajakirjanik


Veel artikleid

Arhiiv

Uus sõiduk kiirelt ja mugavalt

Uus sõiduk kiirelt ja mugavalt

  • Uued ja kasutatud autod
  • Lihtne asjaajamine
  • Hea kindlustuspakkumine

Liisingust lähemalt

 

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.