Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Auto - 01.11.2018
auto ostmine

Kuidas käib eraisikult auto ostmine liisinguga?

Kuidas käib eraisikult auto ostmine liisinguga? Foto: unsplash.com

Suur osa autoliisingutest vormistatakse automüügi ettevõtete vahendusel, kuid liisingut võite kasutada ka eraisiku käest ostes. Selleks tuleb lihtsalt läbida järgmised neli sammu. Vaatame lähemalt, kuidas käib eraisikult auto ostmine liisinguga.

1. Valige masinat hoolikalt

Üldiselt tuleb eraisikult ostmiseks teha korralik eeltöö, et leida võimalikult töökindel masin. Kui sobiv auto on välja valitud, siis saate mõelda juba konkreetsematele sammudele liisinguga seoses.

Lugege lisaks: Sõiduki taustakontroll – kuidas kontrollida kasutatud auto ajalugu

2. Pöörduge liisinguandja poole

Kui auto on välja valitud, pöörduge ostu-müügitehingu ettevalmistamiseks liisinguandja poole, kes

 • annab ülevaate, mida täpselt on vaja teha ja millised dokumendid on soovitud sõiduki puhul tarvis esitada;
 • tutvub teie esitatud dokumentidega. NB! Koos muude nõutud andmetega saatke haldurile kindlasti ka link autoportaalis olevale kuulutusele. Nii saab liisinguandja ostetavast autost parema ülevaate ja protsess kulgeb kiiremini;
 • suhtleb juhul, kui eelmine omanik on võtnud autoliisingu teiselt ettevõttelt, selle liisinguandjaga ja organiseerib vajalikud dokumendid;
 • saadab teile kui ostjale liisingulepingu koos arvega, mis hõlmab esmast sissemakset ja lepingutasu;
 • organiseerib peale sissemaksu arve tasumist sõiduki omanikuvahetuse registreerimise Maanteeametis (Maanteeamet saadab auto registreerimistunnistuse liisinguvõtja aadressile enamasti postiga).

Pange tähele, et ostjana võite põhjendust esitamata liisingulepingust 14 päeva jooksul taganeda. Enne seda tähtpäeva liisinguandja müüjale raha üle ei kanna. Ka müüjal puudub otsene kohustus enne 14 päeva möödumist auto ostjale üle anda.

Lugege lisaks: Milline näeb välja autoliisingu võtmise protsess?

3. Laske kontrollida auto seisukorda ja tellige hindamisakt

Kui autot müüb eraisik, siis peate liisinguandjale esitama hindamisakti, mis annab kinnituse sõiduki väärtuse kohta. Hindamisaktil märgitud auto väärtusest sõltub vajaminev omafinantseering ja liisingusumma suurus.

Hindamisakti väljastavad kõik autoesindused ja suuremad kasutatud autode müügiga tegelevad ettevõtted.

Vaatan SEB koostööpartnereid.

Üldjuhul

 • ostja tellib hindamisakti ja maksab selle teenuse eest ning
 • müüja sõidab autoga hindamisele, sest masin on veel tema kasutuses.

Eraisik ei saa anda oma sõidukit müües ametlikku garantiid. Seetõttu laske auto tehniline seisukord enne ostu spetsialistil üle kontrollida. Kuna ostueelset kontrolli teevad enamasti samad ettevõtted, kes väljastavad hindamisakti, soovitame mõlemad tööd tellida korraga. Nii ei pea auto müüja mitu korda autoesinduses käima.

4. Sõlmige kindlustus

Kui auto vahetab omanikku, siis läheb liikluskindlustuse leping ning selle lõpetamise õigus automaatselt üle uuele omanikule.
Kui Maanteeametis toimuva omanikuvahetuse täpne kuupäev on kokku lepitud, siis võib auto

 • müüja teha kindlustusandjale avalduse, et tema lepingud lõpetataks soovitud kuupäeval (sel juhul ei lähe kindlustuse ettemaks üle uue omaniku lepingule). Oluline on, et avaldus oleks tehtud enne registrikande tegemist;
 • uus omanik leppida nii liiklus- kui ka kaskokindlustuse pakkujaga tingimustes kokku.  Lepingud saab sõlmida peale registrikande tegemist.

Kui olete sobiliku sõiduki välja valinud ja soovite eraisikult auto osta liisinguga, siis arvutage liisingukalkulaatoriga kuumakse ning täitke seejärel liisingutaotlus. Kui soovite enne valiku tegemist oma liisinguvõimalusi arutada, siis kontakteeruge meiega .

 


Mihkel Külaots
vabakutseline ajakirjanik


Veel artikleid

Arhiiv

Uus sõiduk kiirelt ja mugavalt

Uus sõiduk kiirelt ja mugavalt

 • Uued ja kasutatud autod
 • Lihtne asjaajamine
 • Hea kindlustuspakkumine

Liisingust lähemalt

 

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.