Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Auto - 07.12.2018
auto ostmine

4 võimalust autoostu finantseerimiseks

4 võimalust autoostu finantseerimiseks Foto: unsplash.com

Autoost on eluaseme soetamise kõrval enamasti teine suurem väljaminek. Selle rahastamiseks on võimalik kasutada eri variante. Konkreetne valik sõltub ostetava sõiduki vanusest ja hinnast ning ostja rahalisest olukorrast.

Siin on neli põhilist meetodit autoostu finantseerimiseks.

1. Säästud

Kui teil on kogutud piisavalt raha, siis võite auto välja osta. Sel juhul ei pea te raha laenama ega intresse maksma ning saate kogu summa kohe tasutud.

Juhul kui soovitud hinnatasemega auto ostuks vajalik sääst puudub, siis võite seda summat ka koguma hakata. Edu võti on süsteemsus: igal kuul tuleks kõrvale panna kindel summa. Kõige lihtsam on see protsess automatiseerida, näiteks kanda püsikorraldusega kindlal kuupäeval summa enda teisele kontole.

Säästmise miinuseks on aeg: võib tekkida olukord, kus vajalik summa pole veel koos, kuid ostu edasi lükata ei saa. Samuti võib suure osa säästude kasutamine olla riskantne: kui käite korraga välja kaaluka summa (võib-olla isegi kõik säästud, mis on tekkinud), siis vähendab see kindlust tuleviku ees.

Lugege lisaks: Mänguline raha kogumise viis toob aastaga 1000 eurot

Riskide ja kulude hajutamiseks võite kaaluda laenamist.

2. Liising

Liisida saate nii uut kui ka kasutatud sõidukit, kuid auto ei tohi liisinguperioodi lõpuks olla vanem kui 16 aastat. Selle variandi puhul pole vaja kogu summat korraga välja käia: tavaliselt piisab 10% sissemaksest ja auto on teie kasutuses.

Vaadake lisaks: Autoliisingu kalkulaator

Sellele järgnevad igakuised liisingu- ja kindlustusmaksed. Seejuures on liisingu puhul liikluskindlustuse kõrval kohustuslik ka kaskokindlustus, kuna see hüvitab autoga tekkinud kahjud, olenemata õnnetuse põhjustajast.

Võite autot ostes valida kahe liisingutüübi vahel:

  • kapitalirendiga saate liisinguperioodi lõppedes auto omanikuks;
  • kasutusrendi puhul on omanikuks liisinguandja ja teie jääte vastutava kasutaja rolli.

Kapitalirent on mõistlik valida siis, kui teil on eesmärk sõiduk lõpuks välja osta. Kasutusrent võimaldab sõidukit kokkulepitud perioodi jooksul kasutada, pärast seda saate auto liisinguandjale tagastada. Tagastamisel peab masin olema komplektne ja vastama normaalse kulumuse nõuetele.

Loen täpsemalt, mis vahe on kapitalirendil ja kasutusrendil.

3. Autolaen

Liisingu alternatiivina pakuvad pangad autolaenu. See võimaldab osta vanemaid ja madalama hinnaga autosid, mis liisingu nõuetele ei vasta. Erinevalt liisingust ei pea te autolaenu puhul tasuma esmast sissemakset.

Kui laenusumma on autolaenu puhul väiksem kui liisingul, siis intressimäär on jällegi mõnevõrra kõrgem. Siiski annab autolaen liisingust enam paindlikkust: pangale pole vaja esitada hindamisakti, sõiduk kuulub kohe ostjale ja kaskokindlustus ei ole kohustuslik.

4. Laen eraisikult

Sõbrad ja tuttavad laenavad raha enamasti paindlikumalt kui finantsasutused. Poolte kokkuleppel võite laenu saada isegi ilma intressita. Omavahelised tehingud on aga mõistlik kirja panna, et vältida hilisemaid arusaamatusi.

Tuttavalt laenu saamine pole aga alati kindel, mistõttu võib oodatud autoost edasi lükkuda või hoopis ära jääda.

 


Mihkel Külaots
vabakutseline ajakirjanik


Veel artikleid

Arhiiv

Uus sõiduk kiirelt ja mugavalt

Uus sõiduk kiirelt ja mugavalt

  • Uued ja kasutatud autod
  • Lihtne asjaajamine
  • Hea kindlustuspakkumine

Liisingust lähemalt

 

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.