Muuda keelt:
Paragraphs

Valuuta forward- ehk tähtpäevatehing

Forward-tehing on kindla koguse ühe valuuta ost või müük teise valuuta vastu fikseeritud kursiga kindlaksmääratud ajal tulevikus.

Kui olete sõlminud tulevikumakse välisvaluutas makse tegemiseks või vastuvõtmiseks, siis võite Forward-tehingu sõlmida juba praegu. Nii on teada, millise summa valitud valuutas kulutate või teenite ning saate kaitsta oma ettevõtet võimaliku negatiivse kursikõikumise eest ja planeerida täpsemalt ettevõtte rahavoogu.
 

Põhilised tehingutingimused

  • Puudub minimaalne tehingusumma.
  • Tehinguid võib täita kokku lepitud kuupäevast varem või hiljem.
  • Tehingutel puudub teenustasu, marginaal sisaldub lõpphinnas.

Näide

Ettevõte peab tasuma kolme kuu pärast tarnijate arved summas 100 000 USA dollarit.

Ettevõtte laekumised on eurodes. Vältimaks võimalikke välisvaluutaga seotud kahjusid tulevikus, sõlmib ettevõte tähtpäevatehingu USA dollarite ostmiseks ehk lepib pangaga kokku, et vahetab USA dollarid eurode vastu fikseeritud kursiga 1,30 dollarit 1 euro kohta.

Tähtaja möödumisel on USA dollari vahetuskurss 1,28, kuid ettevõte ostab valuutat kursiga 1,30, mis on kehtivast valuutaturu kursist soodsam.

Kui USA dollari vahetuskurss oleks tähtaja saabumisel 1,32, ostaks ettevõte valuutat ikkagi tähtpäevatehingu tingimustega ehk kursiga 1,30.
 

Riskid

Suurim risk on seotud valuutaturul toimuvate kursimuutustega, sest mõlemad osapooled peavad tehinguga võetud kohustusi täitma.

Kui näiteks osapooled on tähtpäevatehinguks kokku leppinud fikseeritud vahetuskursi ja konkreetse kuupäeva, võib valuuta ostja saada kahju valuuta turuväärtuse vähenedes ja valuuta müüja turuväärtuse suurenedes.
 

Lisainfo saamiseks võtke meiega ühendust


Helistage meile:
Klienditugi +372 665 5100
Marketsi müügiosakond, kell 9–17 telefonil +372 665 6610

Kirjutage meile: markets@seb.ee

Finantsinstrumentide turgude direktiiv

Investeeringuteenuste osutamist reguleeriv finantsinstrumentide turgude direktiiv (MiFID) on Euroopa Liidus ja Euroopa Majandusühenduses (EMÜ) kehtinud 2007. aastast. MiFIDi nõuded on suunatud suurema investorikaitse tagamisele ja finantsturgudel toimuvate väärtpaberitehingute läbipaistvuse edendamisele.

3. jaanuaril 2018 jõustusid finantsinstrumentide turgude direktiivi 2014/65/EL (MiFID) uued nõuded, mis mõjutab igat väärtpaberitehinguid tegevat investorit.


Tuletisinstrumentide kohta toodud andmed, näited ja informatsioon on mõeldud ainult teavitamiseks. Informatsiooni koostamisel pole lähtutud teie teadmistest konkreetsete finantsinstrumentide kohta või kogemustest nendega, samuti ei teata teie investeerimiseesmärke või rahalist riskitaluvust, kui teostate oma investeerimiseesmärkidele vastavat tehingut. Seetõttu ei saa käesolevat pidada isiklikuks investeerimissoovituseks, tuletisinstrumentide alaseks nõustamiseks või investeeringuanalüüsiks, konkreetse finantsinstrumendi ostu- või müügiorderiks ning see ei ole ühegi tehingu aluseks ega osaks.